Dnes vám přinášíme zajímavý rozhovor s doktorkou Svatavou Svátkovou, která předsedá Spolku tradic při Katedře etnografie Vlastiny univerzity v Praze. Paní doktorka se zabývá výzkumem tradičních svátků a na etnografické katedře vyučuje moderní pojetí zastaralých tradic.
Žena-in: Paní doktorko, zdá se, že tradiční pojetí svátků, jakými jsou Vánoce a Velikonoce, poněkud upadá. Jaký je váš názor na tuto problematiku?
Dr. Svátková: Nenazvala bych to úpadkem, spíše se pozitivně rozvíjí. Víte, takové ty tradiční Velikonoce s malovanými vajíčky, nebo dokonce Vánoce s jablíčky a oříšky, to už je dnes zcela zastaralé, nemoderní a nefunkční. Náš Spolek úzce spolupracuje s obdobným spolkem Das Mädchen ohne Dirndel v bavorském Mnichově a ve spolupráci s nimi navrhujeme našim ženám zcela revoluční řešení. Na co ty směšné atributy z dob dávno minulých, proč se pachtit s malováním vajec a výrobou adventních věnců? Vždyť obchody jsou doslova přecpány pěknými vkusnými cukrátky, přáníčky, samolepkami a dekoracemi v líbezném stylu Walta Disneye, stačí jen koupit a doma aplikovat.
Žena-in: Kdy by měly ženy začít pomýšlet na vánoční dekorace?
Dr. Svátková: Pro letošní rok?! (smích) Opravdu dobrá hospodyně má už dávno vánoční dekorace po kupě, protože je prostě připravena. My se teď spíše soustřeďujeme na Velikonoce příštího roku, trh sice trochu zaostává za našimi potřebami, protože příval velikonočního zboží začíná bohužel až v únoru, kdo však pátrá, najde už i teď.
Žena-in: Paní doktorko, jste skutečně ženou na svém místě, můžete nám prozradit, kdo je pro vás vzorem v osvětové práci se ženami?
Dr. Svátková: Mým skutečným vzorem je Frau Helga Fertig, předsedkyně naší sesterské organizace v Mnichově. Kromě své osvětové práce v organizaci je sama skalní ctitelkou nových tradic a mohu vám důvěrně prozradit, že má již nakoupeny dekorace pro Vánoce 2001.
Žena-in: Děkujeme za rozhovor.
Dr. Svátkové se ptala