Víte, že tvar a uspořádání vašeho domu nebo bytu, rozmístění nábytku, použité barvy a materiály, nepořádek a další faktory mohou mít obrovský vliv na vaše zdraví, na vaši kariéru, na vaši lásku nebo na vaše peníze? Ano, je to tak. Stará čínská filosofie FENG SHUI se stává v posledních letech opravdovým hitem a nejedna domácnost na západ od našich hranic doslova propadla vášni pro harmonický život v souladu s přírodou a jejími cykly a zákonitostmi. Chcete si to vyzkoušet i vy?
Vztah člověka a prostředí, ve kterém se nachází, byl odedávna středem zájmu moudrých lidí, stejně jako vzájemný poměr nebeských a zemských sil. Podle čínského učení jsou základem všeho na světě dva protikladné principy – jin a jang (zima a teplo, silný a slabý, žena a muž…). Dalším důležitým aspektem našeho domova je harmonické plynutí energie zvaná Chi. Správné pochopení těchto poznatků a jejich aplikování do našeho běžného života a prostředí, ve kterém se pohybujeme, to je feng shui.
Každý byt, každý dům, zkrátka každý prostor má podle tohoto učení své zóny, které ovlivňují člověka, který zde pobývá. Je to zóna osudu, moudrosti, rodiny, hojnosti, slávy, vztahu, dětí a přátel. Pokud máte v některé z nich „nepořádek“, nemůžete se divit, že to neklape. Obecně se dá říct, že neexistuje ideální prostor (byt), stejně jako neexistuje ideální člověk. Ale poznáním příčin a jejich odstraněním nebo aspoň eliminací můžete hodně udělat pro sebe i své blízké.

Pojďme se teď zaměřit na LOŽNICI - místnost, ve které trávíme největší část svého domácího života. Co všechno vás zde může ovlivnit? Na co si dát pozor?
Především je velmi důležité, kde stojí vaše postel, jak je orientována vůči dveřím a na kterou světovou stranu směřuje při spánku vaše hlava:
Sever – klidná energie, je vhodnější pro starší lidi, ne pro děti, protože zamezuje růstu
Severovýchod – silná energie, vhodná pro rehabilitaci nebo rekonvalescenci, může ale způsobovat noční můry a špatné spaní, vhodná jen na krátké období
Východ – podporuje růst, sebevědomí, kráčení životem, nové nápady, je zvláště vhodný pro děti
Jihovýchod – vyvážený jin a jang, všeobecně pozitivní, dobrá komunikace a motivace
Jih – silná energie, vášeň, nedoporučuje se na dlouho
Jihozápad – klidná energie, odpočinek, někdy až moc klidná, neboť hrozí apatie a ztráta motivace
Západ – obecně jedna z nejlepších poloh pro manžele, přináší radost ze života a dobrý odpočinek po práci
Severozápad – vhodné pro starší lidi, podporuje tvořivost

Ložnicová NE:
- postel by neměla být nikdy nohama proti dveřím
- v ložnici by neměla být zrcadla, na která je vidět z postele (řešení – na noc je zakrýt)
- v místnosti, kde spíte, by nemělo být moc rostlin a nemělo by ji s vámi sdílet domácí zvíře
- postel by neměla být ze všech stran obklopena zdmi, jinak budete mít sevřený pocit i v životě
- pozor na červenou a černou barvu
- neumisťujte v ložnici kaktusy

Ložnicová ANO:
- v ložnici by se měly vyskytovat přírodní materiály (dřevo, přírodní matrace, lněné a bavlněné textilie…)
- z barev dejte přednost pastelovým odstínům krémové, meruňkové, růžové, zelené (především vhodná pro děti)

A ještě jedna zajímavost na konec – většinou nám naše intuice řekne, co si máme kam doma postavit. Překážky si klademe obvykle tehdy, když na to začneme příliš myslet…

Při přípravě článku jsme spolupracovali s odborníkem na feng shui architektem Otakarem Chocholou. Pokud byste stáli o osobní konzultaci, kontakt má k dispozici redakce.