Určitě máte doma nějaké skleněné předměty, které stále přemisťujete z místa na místo, je vám líto je vyhodit, protože to jsou vlastně docela hezké lahvičky, láhve, dózy a flakóny, ale zase nejsou tak výstavní, aby mohly někde jen tak dělat parádu. Máme pro vás tip na výrobu originálních barevných dekorací.
Vyrobte si vlastní falešné vitráže pomocí barev na sklo. Proč falešné? Protože skutečné vitráže jsou vyrobené z barevných skel, která jsou pospojovaná do vzorů olověnými proužky, tedy věc pro normálního smrtelníka nedostupná. Ale taková falešná vitráž se od pravé nemusí vzhledově až tak moc odlišovat.
Na výrobu budete potřebovat barvy na sklo – zakoupíte ve výtvarných potřebách (můj tip: Praha 1, Petrská ulice č. 5 – velký výběr, ochotná obsluha, dobré ceny). Barvy můžete koupit buď ředitelné vodou, které jsou levnější, je s nimi snadnější manipulace, ale hůře vypadají, nebo dražší barvy ředitelné speciálním ředidlem, které jsou náročnější na práci s nimi, ale výsledek je opravdu profesionální.
S barvami pak zacházíte podle návodu. Konturou, která je k dostání v několika barvách, nakreslíte to, co ve skutečné vitráži představují ony olověné pásky, po dokonalém zaschnutí kontury pak vyplníte prostory uvnitř vzorů barvami. Na co musíte dát pozor: V návodu vás obyčejně neupozorní, že barvy stékají, proto nespěchejte, vybarvěte nejprve plošky na jedné straně, nechte zaschnout a pak pokračujte dál. Barvy se většinou zapékají v troubě, o teplotě a délce zapékání vás bude informovat návod.
Pro inspiraci vám nabízíme omalované lahve, jejichž autorkou je Terka Divišová, která je i prodává. Pokud se tedy nechcete do vlastní výroby pustit a barevné sklo se vám líbí, můžete si je u ní objednat na telefonu 0327/596 299.