Nejčastějším způsobem vniknutí zlodějů do bytu je použití hrubého násilí proti vstupním dveřím do bytu – poškození zámku, vysazení dveří, vyříznutí výplně… Z tohoto důvodu je nejdůležitější zabezpečení vstupních dveří, což můžeme provést mnoha následujícími způsoby, nejúčinnější je samozřejmě použít všechny najednou:
Bezpečnostní štít bez šroubů na zámek doplněný cylindrickou vložkou. Zámek si pořizujte zásadně s bezpečnostní kartou, aby nebylo možné pořídit duplikáty. Cena takového typu zámku se pohybuje od 600 do 2000 korun.
Přídavné zámky, které znásobují odolnost vchodových dveří, zevnitř se většinou ovládají knoflíkem a jejich cena je zhruba od 500 do 3000 korun.
Zadlabávací zámky odolné proti odvrtání, stojí od 150 do 250, takový zámek musí mít automatické zablokování v případě rozlomení vložky.
Dveřní závory, příčné nebo celoplošné, nebo oplechování dveří, které je ostatně častým požadavkem pojišťoven. Taková opatření vás přijdou na 2500 až 5000 korun, bez vnitřního polstrování dveří.
Poplašné zařízení jako doplněk mechanických ochranných prvků, zaplatíte za něj od 2000 do mnoha desítek tisíc korun. Dalšími doplňkovými zařízeními jsou zábrany proti vysazení dveří nebo kukátka a řetízky. (Instalaci všech těchto ochranných zařízení byste měli svěřit odborníkům.)
Když odjíždíte na delší čas, měli byste se snažit udělat některá opatření v době delší nepřítomnosti
Požádejte sousedy o vybírání pošty ze schránky
Zařiďte se sousedy či příbuznými, aby se u vás v bytě občas rozsvítilo, otevřela se okna nebo rozhrnuly záclony – nebude tak pro loupežníky zajímavým objektem.
Nenechávejte doma peníze na hotovosti, uložte je na knížku na heslo.
Cennosti, šperky a starožitnosti raději odneste ke známým nebo do sejfu, i když je máte pojištěné, jistě by vás jejich ztráta bolela.
Zásadně a určitě byste také měli mít pojištěnou domácnost, v tom vám může poradit naše finanční poradkyně ing. Jana Hájková.