Při štědrovečerní večeři Romové většinou jedli zelí, fazole se švestkami, brambory, pišot a bobaľky (buchtičky sypané mákem a polité mlékem).
Dva z tradičních vánočních receptů Vám předkládám - třeba někdo dostane chuť vyzkoušet. 
Možná děláte podobné dobroty, jen se jinak jmenují...

 


Pišot


4 brambory
jeden žloutek
1/2 kg hrubé mouky
máslo nebo olej
sůl
pepř

 

Postup přípravy: Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme, nastrouháme, osolíme a opepříme, přidáme jeden žloutek a vše pořádně promícháme s hrubou moukou. Poté vyválíme těsto jako na nudle a nakrájíme na menší čtverečky.

Čtverečky naplníme náplní podle chuti - bramborami, ochuceným tvarohem, kyselým zelím nebo sušenými švestkami či povidly - a přeložíme na trojúhelníčky, které na koncích pořádně stiskneme, aby náplň nevytekla ven. Takto připravené vhodíme do vařící vody a hlídáme, aby se nepřilepil pišot ke dnu. Když vyplave na hladinu, znamená to, že je hotový a my můžeme pirohy vyndavat cedníkem. Pišot podáváme politý rozpuštěným máslem. Dobrou chuť!

 

 

Bobaľky

kynuté těsto

1/8 másla

mák

práškový cukr nebo med

mléko podle potřeby

 

Postup přípravy: Připravíte si pevnější kynuté těsto, necháte ho vykynout. Klasicky, tak jak jste zvyklé. Z těsta "šoulíme" dlouhé šulánky s průměrem asi 1 cm, nakrájíme na 1-1,5 cm dlouhé kousky a řeznou stranou klademe hustě na vymazaný a moukou vysypaný plech. Upečeme do světle hněda. Jak se v troubě spojí, lehce je potom oddělíme. Po vychladnutí dáte do skleněné láhve nebo papírového, případně plátěného ubrousku a uložíte do chladu, láhev nezavírejte. Toto se udělá i 2 týdny před Vánoci, když je času dost.


Na Štědrý den hned po obědě, spaříme krátce opékance v horké osolené vodě, scedíme. Dáme do velké mísy, přelejeme rozpuštěným máslem a vroucím mlékem, posypeme mletým mákem a rozpuštěným medem nebo práškovým cukrem. Do hrnce dáme asi 6 cm vody, na ni postavíme mísu s bobaľkami a necháme na slabém plameni, dokud bobaľky nejsou krásně měkké. Mléka na začátku dáváme málo, opatrně, bobaľky postupně vsakují mléko, proto ho postupně přiléváme po troškách, vždy horké. Mákem nešetřit. Takto udržujeme bobaľky teplé až do večeře (u nás je to okolo páté).

 

 

Průběžně chutnejte, jestli jsou měkké, podle toho přilejete mléko. Není třeba při tom stát, jednou za čas se na to podívejte. Pozor, nesmí být rozmáčené ani rozmočený mák. Nezapomeňte na vodu v hrnci, je třeba ji dolít. Vypadá to komplikovaně, ale není. Můžete je udělat kdykoliv, vyzkoušejte, ale na Vánoce chutnají jaksi jinak.
(Tereza Jarčušková)

 

Reklama