Rostlinám propůjčují vůni látky, které se jmenují silice neboli esence. Tyto esence se dají z rostlin extrahovat v podobě esenciálních olejů, z nichž mnohé mají léčivé účinky. Tyto esenciální oleje se využívají v aromaterapii hlavně při masážích, ale i v podobě inhalací.
Aromaterapie pochází původem ze starého Egypta a Persie, ale esence rostlin používali i ve staré Číně. Proces destilace olejů z rostlin zdokonalil Avicenna. Oleje se využívaly v lékařství a léčitelství i v Řecku a Římě a v Evropě až do 19. století. Později byly chemickou cestou vyrobeny kopie esenciálních olejů, které pochopitelně žádné účinky kromě vůně neměly
. Nový zájem o aromatické oleje se objevil ve druhé polovině dvacátého století v lékařství i léčitelství. Zvláště při dlouhodobých poruchách, ať už psychických, či fyzických se doporučuje aplikace aromaterapie. Pro masáže nebo inhalace je vhodné poradit se s odborníkem, avšak pro domácí „vonění“ si můžete nakoupit a naordinovat olejíčky sami.
Jak si udělat z bytu léčivou oázu? Oleje se smísí s vodou – doporučené poměry vám prozradí v apatyce, kde olej zakoupíte, ale většinou je to jen pár kapek. Směs nelijeme do aromalampy a necháme odpařovat do prostoru.
Jaké oleje se doporučují pro konkrétní potíže?
Bazalka – povzbuzuje a osvěžuje ducha
Bergamot – povzbuzuje ducha a uvolňuje
Cedrové dřevo – působí jako sedativum, uklidňuje
Citron – osvěžuje a povzbuzuje
Cypřišové dřevo – uvolňuje a osvěžuje
Tea tree – očišťuje
Černý pepř – stimuluje
Eukalypt – pročišťuje hlavu
Jalovec – osvěžuje a stimuluje
Jasmín – uvolňuje a stimuluje
Kadidlo – omlazuje
Levandule – osvěžuje a uvolňuje
Majoránka – posiluje a zahřeje
Máta – osvěžuje
Pomerančový květ – uvolňuje
Rozmarýn – posiluje a uvolňuje
Růže – uvolňuje
Šalvěj – zahřeje a uvolní