Není to jen pozůstatek šedých komunistických časů. Už zahradník Karel Čapek si toho všiml: „Jen na venkově je vidět květiny za oknem,“ psal. A vyzýval obyvatele velkoměst, aby si také zkrášlili své nejbližší okolí.
Na balkóně se toho dá pěstovat mnohem víc než květiny. Na stránkách Ženy-in jste už dostaly pár nápadů o kořeních a bylinkách. Ale na balkóně můžete pěstovat i rajčata (myslím, že i v Čechách jsou už na trhu „koktejlové" druhy, které vytvářejí spíš malý keřík a dobře se jim daří v květináči). Velmi vděčné jsou popínavé fazole, které krásně červeně kvetou, a navíc vám pomohou vytvořit vetší soukromí (oddělí vás od sousedů). Stejně tak některé druhy paprik, i okurky se krásně pnou a kvetou, cukety stejně tak. Krásně vypadají nízké i vysoké slunečnice. Můžete tajky na balkón „poslat na dovolenou" svoje palmy, fíkusy i jiné pokojové květiny a vytvořit si tak v létě pocit tropů.
Dobrý nápad je třeba vánoční stromeček v květináči, který můžete na jaře ozdobit vajíčky a o vánocích světýlky a slaměnými ozdobami.
Nebo si pořiďte malou pokojovou fontánku a udělejte si na balkóně meditační oázu. Ve větších plochých květináčích se dá vybudovat skalka, která je krásná i v zimě, když napadne sníh.
V některých velkoobchodech s hračkami se prodávají i malá pískoviště z umělé hmoty, která se dají zavřít (v podobě mušle, želvy). To můžete dát dětem na balkón a nemusíte každý den na procházku přes hlučné a rušné křižovatky. Můžete si na něj taky dát nafukovací bazének nebo starou sedací vanu a cachtat se spolu s dětmi.
Že váš balkón je jen maličký? Místo pro stolek a dvě židle se na něm určitě najde. K tomu pár rostlinek a máte svoji "zahradní restauraci", kde si jistě rády dáte kafíčko s manželem či s kamarádkou. V obchodech s nábytkem se prodávají i stolečky které se "zavěsí " na zábradlí a podle potřeby sklopí, aby nepřekážely. Židle také mohou být skládací. Zkrátka využijte svůj balkon jako další "životní prostor" a udělejte ho k obrazu svému a ke svému potěšení.
Když jsme bydleli v Berlíně, ptávaly se mne kamarádky, co dělám. Říkala jsem pěstuji na balkóně kytičky a Clarissku... Děti se dají na balkóně pěstovat skutečně výborně:-) Od spaní v kočárku, přes hraní po celý den na čerstvém vzduchu, když to počasí dovolí...

Věra Souradová, USA