Pokud se rozhodnete si do bytu něco stylového pořídit, měli byste vědět, jak na to. Nejprve se rozhodněte, co vlastně váš interiér potřebuje. Měli byste se při tomto rozhodování řídit několika zásadami:
Do malého nízkého pokoje v panelovém domě volte jenom nějaký drobnější kousek nábytku, například noční nebo květinový stolek či lampu, zatímco vysoké pokoje domů z konce století snesou i masívní knihovny a skříně.
Jestliže je váš interiér světlý, můžete si dovolit více kousků tmavého nábytku, pokud máte temnici, volte raději světlé olouhované měkké dřevo.
Jestliže je celá místnost zařízena ultramoderním nábytkem, jeden stylový kousek ji oživí a prospěje jí, kdežto pokud máte v pokoji už něco hodně moderního, pak trochu sektoru a trochu plyše, tak vězte, že do tohohle mišmaše už stylové kousky rozhodně nebudou pasovat.

Jak nábytek nakupovat? K nákupu historických kousků nevolte rozhodně prodejnu replik, tam je nábytek sice na pohled pěkný, ale chybí mu potřebná autenticita a ani ceny nejsou příliš příznivé. Nechoďte nakupovat ani do prodejen ve stylu „Décomania“, kde jsou prodávané kousky sice moc krásné a někdy vpravdě historické, ale ceny zde mnohonásobně převyšují sumy, které zaplatíte jinde. Prodejny, které mají nápis Starožitnosti, prodávají naprosto stejný nábytek jako bazary, jenom za pětinásobné ceny. Abych jim nekřivdila – ne všechny, ale většina.
A proto rájem všech, kteří si chtějí ozvláštnit interiér, jsou bazary. Nejlepší jsou ty mimo Prahu a větší města – koupíte tam všechno, od nočních stolků přes historické fotografie ve starožitných rámech, secesní sklenice, lampy a sošky ve stylu art deco až po skříně a postele s vyřezávanými čely. Ceny se pohybují v přiměřených relacích, zejména pokud bazarník nerozezná skutečné poklady, a vy pak koupíte kubistický psací stůl závratné ceny za tři tisíce, protože bazarník se domnívá, že jde o trochu nepovedený sektor.
Připravte si tedy peněženku, naostřete jazyk na smlouvání, které může být příjemným oživením nákupu, a do toho. Přejeme dobrý lov!