Ten tip se jmenuje reliéf. Reliéfy zdobily stěny už za časů antiky (na obrázku antický meandr) a provázely nás až do časů secese v podobě bohatě zdobených fasád a štukových výzdob okolo lustrů a kolem stěn. Pak už reliéfní štuková výzdoba ustoupila, v éře funkcionalismu a pozdějšího socialistického realismu už neměly žádné zbytečné ozdoby místo. Dnes je čas na návrat ke všemu, co tady už jednou bylo, styly se mísí a prolínají a dávno zapadlé techniky vytahujeme na světlo. Proč tedy nezkusit i reliéfy?


Reliéfy je dnes moderní umístit do pásků celých stěn, můžete je udělat jenom plastické v jednobarevné stěně, mohou být v jinak barevném pásku nebo mohou mít lehce jiný odstín, než má zeď pod nimi. Při výběru barvy a vzoru je třeba pečlivě zhodnotit celý stávající interiér, neboť reliéfní výzdoba je přece jen nápadný prvek a je nutné k ní přistupovat opatrně.


V prodejnách s hobby potřebami nebo ve výtvarných potřebách je možné koupit speciální pastu, kterou se reliéfy dají velmi jednoduše udělat. Je možné rovněž koupit sadu šablon, se kterými budete později pracovat. Tyto šablony jsou v různých výškách (které určují plasticitu reliéfu) a vzorech (od antických meandrů přes renesanční květinové motivy, moderní vzory mušlí či třeba pro děti rozličná zvířata). Pokud by se vám žádná z těchto šablon nelíbila, můžete si vyrobit vlastní vzory z pěnových podrážek plážových pantoflí. Dají se koupit rovněž tónovací pasty, ale to vám nedoporučuji, neboť jejich cena je závratná a stejnou službu vám udělá i tónovací barva do balakrylu a latexu v drogerii za 15 korun.