Jak bylinky sbírat a sušit: Květiny a byliny je vhodné sbírat v plném květu, ale ne odkvetlé. Odkvetlé květy pak zhnědnou a nezachovají si původní barvu. Stonky trhejte co nejdelší a byliny pak svažte do nepříliš hustých svazků a pověste hlavou dolů na suché, stinné místo. Květiny nesušte na přímém slunci, ztratily by barvu.
Na okrasu se hodí byliny, které mají tuhé pevné květy nebo květenství. Jako základ a dominantu do suché vazby lze použít třeba sušenou růži nebo slunečnici, pokud máte zájem o exotický vzhled, použijte třeba sušenou kalu. Na doplnění vazby jsou vhodné byliny s drobnými květy v bohatších květenstvích. Ty si můžete natrhat skutečně kdekoli na louce, rostou i ve městech, jsou to například řebříček, vratič nebo třezalka. Na dozdobení použijte nějakou trávu, obilí, makovice nebo i sušené kapradí – co vám louka a les dá.
Jako voňavé a zároveň užitečné pozdravy léta vám mohou sloužit kytice sušených vratičů – odpudí spolehlivě moly z vašich skříní a šatníků, jako odpuzovač molů působí i levandule, ta je však po usušení velmi křehká, a proto je lepší vložit ji do plátěného pytlíčku, než ji zasunete do prádla. Jestli máte potíže s usínáním, naplňte si malý polštářek sušenou drcenou mateřídouškou – bude se vám usínat sladce jako v maminčině náručí.
A nakonec malý tip: Jako osobní dárečky svým přátelům můžete rozdávat maličké sušené kytičky z léčivek, které nasbíráte podle atlasu. Tyto kytičky pak obdarovaný vloží celé do konvice a zalije horkou vodou – bude mít čaj, který mu vy „ušijete na míru“. Nerudným reptalům přidáte do kytičky dobromysl, neurotikům trochu třezalky a kašlalům heřmánek.