Jako záhonek můžete použít velký keramický květináč, hlínu si koupíte v květinářství a můžete začít. Začněte výběrem sortimentu, který hodláte pěstovat. K pěstování si můžete vybrat buď zeleninu, nebo bylinky, nebo kombinaci obého.
Jestliže se rozhodnete pro zeleninu, měli byste vědět, že podle doporučení ostřílených zahradníků se dá v těchto podmínkách pěstovat dobře cibule a česnek, hůře mrkev. Zasázíte normálně jako do hlíny, můžete i trochu dříve, na balkóně nebo v lodžii nebude jistě taková zima jako na venkovním záhonku.
Jestli chcete pěstovat bylinky na vaření, mohlo by se vám to podařit, spousta bylinek, které se využívají třeba v italské kuchyni, se totiž ani nedá venku pěstovat, neboť je na ně u nás příliš chladno – balkón je tedy optimálním místem. K tomuto účelu doporučuji pěstovat rozmarýnu, oregano neboli dobromysl, bazalku, rucollu, což je bylinka se zelenými listy podobnými pampelišce, jejíž jméno nemá zřejmě český ekvivalent, ale už se dá koupit jako sazenička. Samozřejmě pěstujte i tradiční české pažitky a kudrnky, bez nichž se žádná kuchařinka neobejde.
Jestli nechcete pěstění bylin omezit jenom na pouhé jídelní doplňky, pěstujte si levanduli – v květináči krásně vypadá, úžasně voní a usušená v plátěných pytlíkách bude nejen vonět ve vaší skříni, ale odrazí i nálety molů.