Tomuto úklidu SSČH přikládá mimořádnou váhu, neboť v létě jsou domácnosti vylidněny, děti jsou na táborech, manželé se doma příliš nezdrží, takže prostor pro úklid se stává maximálním. Správná hospodyňka často vymění zbůhdarma promrhaný čas na pláži za užitečnou dovolenou, jejímž výsledkem je naprosto vycíděný byt.

Hospodyňky ze Svazu připouštějí, že existují i nezodpovědné ženy, které využívají, ba přímo zneužívají prázdniny k lenošení, odpočinku, a dokonce i k návštěvám biografů a restaurací. S tímto postojem se správná hospodyňka nemůže ztotožnit, neboť léto je ideální nejen z hlediska úklidového prostoru, ale i klimatických podmínek. V teplém počasí totiž rychle zasychá vytřená podlaha, takže je možno ji okamžitě napastovat. Rychle schnou hadry a ve slunečním jasu jsou velmi dobře patrny šmouhy na okenních sklech. Léto je vhodné i k malování bytu, stěny okamžitě vyschnou a úklid je potom hračkou.

Tento postoj SSČH kvitují i manželé a partneři správných hospodyněk, kteří po dobře odvedené práci odmění své ženy pěknou pivní pochvalou.