První mražený zákusek se objevil už ve starém Římě na dvoře císaře Nera. Zmíněná pochoutka byla připravena ze sněhu (pro něj byli otroci posláni až do hor) ovocného nektaru, ovocné dřeně a medu.
Další zmínka o zmrzlině se objevuje u světoznámého cestovatele 13. století Marca Pola, který údajně přivezl ze svých cest po Dálném Východě do Evropy mimo jiné i recept na vodovou zmrzlinu, která byla vyráběna v Asii už po tisíce let.


Anglický král Karel I. za svého panování v roce 1600 nabídl kuchaři doživotní zaměstnání, když pro něj vyrobí zmrzlinu a recept udrží v tajnosti.
První restaurace specializovaná na zmrzlinu byla otevřena v New York City v roce 1776 a první továrna na zmrzlinu byla založena v Baltimoru v roce 1851.

Ve Spojených státech je dodnes zmrzlina jednou z nejoblíbenějších pochoutek (a pak proč jsou Američani tak otylí?) Na počátku léta proběhl v USA telefonický průzkum veřejného mínění, který měl za cíl zjistit, které druhy zmrzliny mají lidé nejraději. Dotázáno bylo 1264 dospělých (žen i mužů všech ras, náboženských i politických názorů). Jaké jsou výsledky? Na celé čáře to vyhrála vanilková zmrzlina, kterou si vybrala skoro čtvrtina dotázaných (23,5%). Na druhém místě se s 21% umístila čokoládová. Jako třetí se překvapivě objevila mátová s kousky čokolády (11%) a po ní jahodová s 9,5%. Zajímavé je sledovat politickou orientaci milovníků zmrzliny, protože zatímco demokrati nejčastěji volili vanilkovou (25,1%), nejvíce republikánů dalo svůj hlas čokoládové (22.8 %). Pokud se jedná o věk, tak nejmladší lidé ve věku od 18 do 24 let uvedli jako svoji nejoblíbenější chuť mátovou s kousky čokolády (23,8%), lidé mezi 25 a 54 lety byli pro čokoládovou a ti nejstarší nad 55 zase pro vanilkovou.


Jaká zmrzlina chutná Čechům a Češkám? Zúčastněte se naší ankety a hlasujte pro svoji oblíbenou zmrzku!