Piknik je tradiční anglická zábava, která se pěstovala zejména v minulém a na počátku našeho století. Avšak piknikovalo se nejen v Anglii, ale všude po světě. Původním významem pikniku byla jakási svačina v přírodě, ale časem se z něj stala společenská událost, k níž neodmyslitelně patřily rozličné rekvizity, konverzace, hry a móda. Pokud si uděláte piknik dnes, byla škoda jej prožít v kraťasech a tričku na kusu prostěradla se svačinou v mikroténu. Pojďte si zahrát na skutečné dámy a pány z doby secese, kdy ještě na všechno bylo dost času a kdy ženy neměly jiné starosti, než jak se zalíbit kavalírům svého srdce.

Co si rozhodně musíte pořídit: Základem pikniku je piknikový koš, dnes se podobné koše prodávají ve velkoobchodech či specializovaných obchodech, jsou v nich úchytky na příbory, sklenice atd., ale na jednorázovou akci vám postačí bohatě i obyčejný košík s uchem. Další důležitou rekvizitou je kostkovaná deka, můžete mít pochopitelně jakoukoli deku, ovšem kostkovaná bude velmi autentická. Další nezbytností je široký zdobený klobouk , což může být obyčejný slamák, který ovinete hedvábným šátkem a ozdobíte květy, pery, případně ovocem. Pokud máte s sebou pána, i ten musí mít klobouk, neboť prostovlasý gentleman by na pikniku působil více než podivně. Dalším kouskem garderoby, který nesmí chybět, je dlouhá sukně, a to buď úzká ala secesní modely, nebo velmi široká, jako se nosily v době obrozenecké. Dáma v sukni, která odhaluje kotníčky, by vypadala věru nestoudně. Posledním důležitým doplňkem, bez něhož dáma na piknik nemůže se vypraviti, je slunečník. My dnes budeme mít pochopitelně potíže se sháněním autentického slunečníku, můžeme si však ozdobit kusem šifonu a květinami nějaký starý deštník.

S sebou do košů je nutno uchystat všeliké studené lahůdky, nejlepší jsou studené pečeně, rozličné druhy sýrů, dostatečné množství chleba, ovoce, které bude nejen chutnat, ale bude působit okrasným dojmem, a v neposlední řadě pistole s vínem a sklenky. Na utření rukou po jídle nezapomeňte vzít ubrousky.

Když budete oblečeni a připraveni, můžete vyrazit. Je velmi vhodné přesouvat se místo pikniku vlakem nebo jiným veřejným dopravním prostředkem, neboť je velká škoda, abyste se ze svých kostýmů a rekvizit těšili jenom vy sami. Až přibudete na piknikové místo, páni rozkládají deky a dámy na ně usedají, přičemž sukně musí kolem jejich boků tvořit ladné záhyby. Dámy potom servírují krmi, přičemž páni mohou pomoci při krájení pečeně. Páni nalévají víno, ovšem dámám střídmě. Po jídle se rozproudí společenská konverzace, dámy mohou dovolit pánům, aby si zapálili doutníky a rovněž je možno sehráti nějaké sportovní či společenské hry. Velmi oblíbenými společenskými hrami v Anglii minulého století byly rozličné šarády – jednalo se o pantomimické hry s předváděním osob a činností. Sportovní činností může být házení míčkem či chytání kroužků na hůlku. Pokud se čirou náhodou vyskytne na místě vašeho pikniku houpačka, je velmi dobrou rekvizitou a páni mohou mírně pohupovat dámy, zatímco s nimi budou společensky konverzovat. Dobrou zábavu.