Mgr Jarka Purová nás přivítala ve vzorně uklizené kanceláři, narovnala na nás řetízky a uhladila nám sukně a byla připravena odpovídat na naše otázky.


Žena-in: Co považujete za základ rodinné pohody a atmosféry domova?
Jarka: Úhelným kamenem domácího štěstí je vzorně vycíděný byt, to je jednoznačně jasné a potvrdila nám to i studie agentury Sempres Punctum, ze které jasně vyplývá, že pokud není doma denně alespoň dvakrát vytřeno, nemůže v bytě vládnou šťastná atmosféra. Je totiž jakoby pohlcována prachem a mikroby.


Žena-in: Jakou frekvenci úklidových prací tedy váš institut doporučuje?
Jarka: Z výsledků jmenované studie jsme sestavili jakýsi graf, který jasně a striktně říká – podlaha dvakrát denně suchou cestou (smetákem – pozn. red.) a dvakrát hydrocestou (mokrým hadrem – pozn red.), koberce alespoň dvakrát denně luxem a jednou za dva dny vytepovat, no a okna, jež bývají častým námětem dotazů pro náš institut, doporučujeme umýt pouze jednou týdně, čímž se výrazně lišíme například od německého Hausfrauinstitutu, který doporučuje tento úkon provádět dvakrát.


Žena-in: Máte nějaké fígle, jak si práci v domácnosti zracionalizovat?
Jarka: Pochopitelně, bez nich by to ani nešlo. Mou hlavní zásadou je nic doma nepoužívat, aby nebylo nutné to uklízet. Každý člen rodiny má přidělen svůj předmět denní potřeby, který okamžitě po použití musí vrátit na místo, čímž se práce s poklízením předmětů zcela vyruší a já pak mohu nerušeně vytírat a cídit okna.


Žena-ni: Jaké předměty mají přiděleny členové vaší rodiny?
Jarka: Manžel se synem mají napůl dálkový ovladač k televizi, dcera má gumového medvídka – z hygienických důvodů – no a mě stačí na všechno hadr, kbelík a smeták.


Žena-in: A co návštěvy, nenadělají vám doma nepořádek?
Jarka: Pochopitelně, návštěvy jsou jako mor, zcela rozvrátí řád naší domácnosti. Po jejich odchodu jsem zcela vyčerpaná a musím se hned pustit do generálního úklidu – co jen předmětů vychýlí z jejich úhlů, jaký nepořádek dokáže i jednočlenná návštěva udělat při pití kávy, to si snad dovedete představit.


Žena-in: Mohla byste nám na závěr prozradit jméno vašeho nejoblíbenějšího úklidového prostředku?
Jarka: Nebude to reklama? No snad to mohu říci – nejraději používám savo, mám po něm pak ruce, které opravdu voní čistotou.
Jarka nám vytrhla z rukou zpola dopité šálky a běžela je umýt a my jsme se rozloučily. Všechny členky redakce do jedné se nad sebou musíme zamyslet – a co vy?