Jestli členové vaší rodiny rádi lyžují, sbalte si saky paky a vydejte se na severní Moravu. Hrubý Jeseník je po Krkonoších druhým nejvyšším pohořím Českého masivu. Nejvyšší horou je Praděd (1491 m n. m.) , Vysoká hole (1464 m), Petrovy Kameny (1446 m) a Keprník (1423 m). K Jeseníkům se počítá také vrchol Kralický Sněžník (1423 m), který je známý tím, že se zde nachází rozvodí Baltského, Severního a Černého moře. Od roku 1969 jsou celé Jeseníky chráněnou krajinnou oblastí s mnoha poklady ze rostlinné i živočišné říše.
V zimě jsou pak Jeseníky rájem pro sjezdaře i běžkaře, protože zdejší klima patří u nás k nejchladnějším, průměrné zimní teploty jsou tu od minus tří do minus šesti stupňů Celsia a počet dnů se sněhovou pokrývkou zde za rok napočítají od 100 do 140. Milovníci sjezdového lyžování si mohou užívat na desítkách upravovaných sjezdovek ve střediscích Praděd, Ovčárna, Horní Morava, Ramzovské sedlo aj., pro běžkaře jsou k dispozici značené trasy různých délek a náročností s malebnými panoramaty a lesními průjezdy.
Nás zaujalo lyžařské středisko v těsném sousedství tajemného přírodního útvaru Petrovy kameny, které byly dějištěm děsuplného příběhu o fanatické moci církve a zaslepenosti lidí ve středověku Kladivo na čarodějnice. Právě na Petrových kamenech se mělo podle výpovědí očitých svědků odehrávat divoké smilnění obviněných „čarodějnic“ s pekelnými silami. Čerty ani čarodějnice dneska na Petrových kamenech asi nepotkáte, ale zato si tam můžete krásně zalyžovat na šesti okolních sjezdovkách pro lyžaře mírně i hodně pokročilé o celkové délce asi čtyři kilometry. Celodenní permanentka v hlavní sezóně stojí pro dospělého 360 korun, pro dítě 215, ale existují i další varianty (na několik hodin, na půl dne, body apod.).

O Jeseníkách a Pradědu se můžete leccos dozvědět i na následujících internetových stránkách:
Informace pro turisty, včetně aktuálního stavu sněhové pokrývky a provozu vleků, najdete na této stránce.
Živá web kamera je k dispozici ZDE a stejné live záběry jsou k vidění i na ranním vysílání ČT2.
Podrobnou mapu okolí Pradědu si prohlédněte TADY.
Reklama