V dnešní době je nabídka postelí opravdu obrovská. Kromě bývalých již tradičních výrobců nábytku přibyly nové soukromé firmy, které vyplnily mezeru na trhu a nám zákazníkům umožnily kvalitní výběr. Mezi sebou se předhánějí ve stále nových a lepších typech matrací, které údajně pomáhají na všechny možné neduhy se spánkem související. Lékaři doporučují to či ono, jiní zase to či ono zatracují. Je potom velmi těžké se v nabídce zorientovat a vybrat lůžko, které by opravdu vyhovovalo. Ale slyšeli jste už o vodních postelích? Samotný název zní poněkud exoticky a je pravda, že v době krátce po revoluci, když se na českém trhu začala vodní lůžka objevovat, tak také exoticky působila. Dneska si už svoji klientelu našla, ačkoliv u spousty lidí ještě stále přetrvává nedůvěra k něčemu novému a neobvyklému.

Vodní postel na první pohled není k rozeznání od klasického čalouněného lůžka. Skelet tvoří dřevotřískové jádro, které je očalouněné v rozličných typech potahu a designu, obvykle vybraného dle přání zákazníka již před započetím výroby. Na objednávku lze vytvořit lůžko se zabudovaným zrcadlem či osvětlením v záhlaví, s připojenými nočními stolky, případně v atypických tvarech (například kruhový či vícehran). Samotné kouzlo "vodní" postele potom tvoří nepropustný obal, který je uložen na podlážku skeletu a do něj se potom vkládá samotná "matrace". Ve své původní podobě vypadá trochu jako vyfouknutý člun, je tvořena z podobného materiálu, ovšem na rozdíl od člunu je velmi pevná a obsahuje uvnitř různě silné vrstvy tlumení a pro dosažení potřebného tvaru se musí naplnit vodou (obvykle hadicí přímo z koupelny). Po naplnění je zapojen termostat, který matraci vyhřeje na požadovanou teplotu (na studené se nedá spát) a dovnitř se ještě nalije kondicionér, který zajišťuje stálou kvalitu vody (voda může v lůžku zůstat při pravidelném doplňování kondicionéru až 10 let). Na vás jen záleží, jak silné tlumení si vyberete - při nejnižší tuhosti máte opravdu pocit, jako když vás "do vody hodil", při té nejvyšší není naopak pomalu znát, že lůžko obsahuje vodu.

Ptáte se, proč si vybrat právě vodní postel? Důvodů se najde několik. Matrace ideálně rozloží tlak jednotlivých partií těla na podložku. Zaručuje přirozenou linii páteře bez ohledu na polohu a tělesnou hmotnost. A plynule regulovatelné vyhřívání působí blahodárně na klouby i svaly. Je ideální variantou pro těhotné ženy. Báječně se v ní léčí například horečnaté onemocnění spojené s bolestmi kloubů. A jako neopomenutelná výhoda je její hygieničnost - při každém převlékání povlečení otřete povrch vlhkou žínkou, případně vysavačem vyluxujete prach ve spárách, což zaručuje ideální variantu pro alergiky. A jak je to s hmotností? Nebojte se, k sousedům se postel rozhodně nepropadne. Zcela naplněné dvojlůžko sice obsahuje cca 1000 litrů vody, ale vzhledem k rozložené ploše je tlak na podlahu zhruba odpovídající knihovně s knížkami. Snad jediné, co hraje trochu proti, je o něco vyšší cena. Samotné vodní matrace obvykle stojí mezi 15-20 tisíci korun, v případě luxusního a nejmodernějšího osmihranu dokonce 35 tisíc, k čemuž musíte ještě připočítat cenu za čalouněný skelet, ovšem existuje i možnost splátkového prodeje. A navíc - jako bonus obvykle výrobce zaručuje možnost vrácení lůžka v případě, že by novému majiteli nevyhovovalo, a to obvykle do 6 týdnů. Nám už vyhovuje 3 roky.


Šárka Kunická