Při výrobě můžete kráčet dvěma cestami – buď se rozhodnete pro výzdobu květináčů – v tom případě byste měli používat barvy k tomu určené, které v případě proniknutí ke květině nebudou škodlivé, nebo zdobte obaly na květináče, a v tom případě máte zcela volnou ruku, zvolte libovolné barvy.
Jestliže zvolíte první cestu, zajděte si koupit barvy do výtvarných potřeb nebo do prodejen, kde se prodávají hobby potřeby. Jedná se o barvy na keramiku, které jsou buď v lesklé jakoby glazované podobě, nebo matné. Ať si vyberete jakoukoli z těchto barev, na neglazované keramické květináče doporučuji ještě zakoupit tzv. plnič pórů, který zaplní porézní otvůrky v keramické stěně, a tím se sníží vaše spotřeba barvy na polovinu. Neglazovaná keramika je neobyčejně savá a barva, kterou za nemalé peníze koupíte, se pak bez plniče pórů vpíjí do povrchu. S barvami pak pracujete podle návodu, lesklé jakoby glazurované povrchy se většinou zapékají v troubě.
Jestliže zvolíte výzdobu obalů na květináče, používáte jednak speciální barvy na neglazovanou keramiku, jednak speciální barvy na porcelán a glazury a pak barvy, které máte třeba doma nebo které koupíte v prodejnách barev a laků za pár kaček. Pokud chcete použít tyto nespecializované barvy na glazované povrchy, musíte je vždy řádně odmastit, někdy i trochu zdrsnit smirkovým papírem a pak teprve barvy nanášet. Je občas nutné nanést více vrstev.

Mně se velmi osvědčil bílý balakryl, který jsem si obarvovala na jednotlivé odstíny speciálními tónovacími pastami, které jsem zakoupila taktéž v prodejně barvy-laky. Když chcete mít barakrylový povrch jako glazuru, použijte na zaschlou barvu nakonec lesklý nitrolak ve spreji.
Když si zkusíte tak dva až tři květináče jen tak, získáte pevnou ruku a můžete se pustit do manufakturní výroby – udělejte si speciální květináče na různé druhy kytek, slaďte květináče se závěsy či polštářky, nebojte se ani odvážných barevných experimentů. Pokud máte přece jenom pocit, že se vaše ruka chvěje tak, že neumí nakreslit rovnou čáru, vytříhejte si šablony z tvrdého papíru a použijte houbičku namočenou do barvy a vyždímanou skoro do sucha, kterou pak šablony vytupujte. Nebo si udělejte ze staré gumy nebo brambory razítko nebo… Možností je spousta a jestli vás nic nenapadne, pozvěte k práci i děti – mají zaručeně úžasné výtvarné nápady.
Reklama