Barvy a materiály spolu souvisí – těžko si představit černé povlečení z damašku. Zaměříme se tedy nejspíše na to, kde a kdy budeme postel povlékat. A protože se blíží léto, vlastně už nám šílí v ulicích, začneme povlečením pro teplé období. Pro velmi teplé letní měsíce je možno doporučit ložní prádlo ze saténu, když je horko krásně chladí a je velmi příjemné. Prodává se bílé, smetanové nebo v půvabných pastelových barvách, je vpravdě luxusní, ale velmi luxusní je i jeho cena. Hodí se třeba jako svatební dar nebo například pro první noc novomanželů. Jeho údržba je snadná, pere se jako hedvábí a musí se rozhodně žehlit.
Dalším, dříve běžným, dnes už poměrně luxusním materiálem na ložní prádlo je damašek – je také vhodný pro teplé měsíce, protože příjemně chladí a působí voňavým čerstvým dojmem. Obvyklá barva je smetanová či bílá. S údržbou damaškového prádla je trochu problém, protože aby si zachovalo „tvář“, mělo by se škrobit a mandlovat. To je jediný způsob, jak dosáhnout onoho voňavého dojmu – není totiž nic neladnějšího než nevyžehlené a hadrovitě měkké damaškové ložní prádlo.
Dalším typem povlečení pro letní měsíce je povlečení bavlněné – krepové, které máme v oblibě všichni pro jeho velmi snadnou údržbu – vyperete, pověsíte, složíte. Toto povlečení je k dostání v ohromné škále barev i vzorů, bývá velmi barevné, a proto se hodí ideálně i na chaty a chalupy – není na něm nic vidět a vyperete je jako nic. Jeho cena je velmi rozmanitá, od běžných cen ložního prádla v obchodech až po neskutečně levné kousky na tržištích a na stáncích potulných prodejců – buďte však ostražití, není jednoduché dobře si vybrat, neboť povlečení bývá zataveno a vy až doma zjistíte, že látka je slaboučká jako pápěrka, že obsahuje nějakou „umělotinu“, která vám na dotek rozhodně nebude příjemná, nebo nedejbože, že barví při praní. S následnou reklamací by v případě pouličních prodejců jistě nastaly potíže.
V jakémkoli období pak můžete povléknout obyčejné bavlněné ložní prádlo, je univerzální, barev a vzorů má na trhu nepočítaně, jeho údržba je také prostá, na rozdíl od krepového povlečení je však nutné je žehlit. I tady je možné setkat se s velkými cenovými rozdíly a opět se vyplatí obezřetnost.
Posledním materiálem je látka teplá, vhodná pro zimní měsíce a vymrzlé chalupy – flanel. Není nic úžasnějšího než si s ledovýma nohama vlézt pod péřovou nadýchanou peřinu s flanelovým povlakem, nejlépe v nějaké tmavé teplé barvě. Pak už stačí jen manžel s šálkem horkého čaje s rumem v ruce.
Dobrou noc přeje
Reklama