
Dalším, dříve běžným, dnes už poměrně luxusním materiálem na ložní prádlo je damašek – je také vhodný pro teplé měsíce, protože příjemně chladí a působí voňavým čerstvým dojmem. Obvyklá barva je smetanová či bílá. S údržbou damaškového prádla je trochu problém, protože aby si zachovalo „tvář“, mělo by se škrobit a mandlovat. To je jediný způsob, jak dosáhnout onoho voňavého dojmu – není totiž nic neladnějšího než nevyžehlené a hadrovitě měkké damaškové ložní prádlo.
Dalším typem povlečení pro letní měsíce je povlečení bavlněné – krepové, které máme v oblibě všichni pro jeho velmi snadnou údržbu – vyperete, pověsíte, složíte. Toto povlečení je k dostání v ohromné škále barev i vzorů, bývá velmi barevné, a proto se hodí ideálně i na chaty a chalupy – není na něm nic vidět a vyperete je jako nic. Jeho cena je velmi rozmanitá, od běžných cen ložního prádla v obchodech až po neskutečně levné kousky na tržištích a na stáncích potulných prodejců – buďte však ostražití, není jednoduché dobře si vybrat, neboť povlečení bývá zataveno a vy až doma zjistíte, že látka je slaboučká jako pápěrka, že obsahuje nějakou „umělotinu“, která vám na dotek rozhodně nebude příjemná, nebo nedejbože, že barví při praní. S následnou reklamací by v případě pouličních prodejců jistě nastaly potíže.
V jakémkoli období pak můžete povléknout obyčejné bavlněné ložní prádlo, je univerzální, barev a vzorů má na trhu nepočítaně, jeho údržba je také prostá, na rozdíl od krepového povlečení je však nutné je žehlit. I tady je možné setkat se s velkými cenovými rozdíly a opět se vyplatí obezřetnost.
Posledním materiálem je látka teplá, vhodná pro zimní měsíce a vymrzlé chalupy – flanel. Není nic úžasnějšího než si s ledovýma nohama vlézt pod péřovou nadýchanou peřinu s flanelovým povlakem, nejlépe v nějaké tmavé teplé barvě. Pak už stačí jen manžel s šálkem horkého čaje s rumem v ruce.
Dobrou noc přeje
Nový komentář
Komentáře
hubajda — #11 krep mi taky nevadí
Andula — #10 krep me nevadi ale umelotina ano a hodne nej je bavlna
Ťapina: umělinu znám a krep taky, je mi to nepříjemné obojí
Ťapina: já damaškové dala mámě, protože máme jednu velkou peřžinu,
Damaškové povlečení mám zatím schované ve výbavě - ale není ani bílé, ani smetanové
Andula: Ale to nebyl pravý krep, to byla nejspíš ta umělina, co jsem popisovala já. Pravý krep rozhodně není tenký.
Landriel: krep
Prýje to praktické, ale mě to vadí, umělé jsem snad nezažila, kromě jednou na chalupě u příbuzných, vypadalo to podivně - tenké, jako papír a takové smradlavé.
Ťapina: satén bymi doma neprošel, navíc ono "musí se rozhodně žehlit" zní dost vyhrůžně
Já jsem dostala jedno umělé povlečení a použila jsem ho jednou. Vypadá jako lehké na léto, ale dá se v něm pěkně zapotit, a to nemyslím zrovna při
Landriel: Flanelové povlečení má dcera, žmolky na něm nejsou. Taky mám ráda bavlněný satén a bavlnu, krepové jsme už všechno vyhodili.
Umělé povlečení měli naši, takové hnusné zelené chlupaté - a děsně to smrdělo, ten smrad snad nešel vůbec vyprat.
Já mám ráda bavlněný satén, damašek nebo i bavlnu. Krep je spíš nouzovka, dost mě dře a flanel jsem zatím nevyzkoušela, ale bojím se žmolků.
Umělotina nebarví jen při praní ... dostali jsme takové povlečení jako dar v modré barvě ... a modrou jsem měla i na těle.