Vsedě se přepravujeme z místa na místo, vsedě pracujeme, vsedě jíme, vsedě odpočíváme… A na co umístit svá pozadí? Toť otázka – dnes je ohromný výběr mezi produkty mnoha a mnoha firem – co bychom tedy při koupi nové židle měli zohlednit?
Důležitá je pohodlnost židle, která je dána její architektonickou konstrukcí – poznáte, zda je pohodlná, když ji osobně vyzkoušíte. Pohodlnost židle určují především tyto poměry: sklon opěradla (dejte pozor, abyste nebyli v nepřirozeném předklonu nebo naopak abyste v židli neleželi jako v kokpitu stíhačky – obě tyto polohy jsou při delším sezení krajně nepohodlné), šíře, a hlavně hloubka sedáku (příliš mělký sedák způsobuje nepohodlné sezení, tzv. napůl zadku, ze kterého bolí záda, zatímco moc hluboký sedák nám dá pocit, že jsme stále malými dětmi, které pořádně nedosáhnou ze židle na zem), dalšími faktory jsou například šíře opěradla, přítomnost či absence trnože, polstrování a podobně.
Při koupi židle bychom měli dále sledovat účel, kterému bude v naší domácnosti sloužit. Zda bude u kuchyňského stolu jako jídelní – pak bychom jí zcela jistě pořídili nějaký snímatelný prací sedák, jestli bude u starožitného psacího stolu, pak zvolíme židli, která bude buď přímo historickou replikou, nebo ještě lépe moderním kouskem, který v sobě ponese historické reminiscence na to které slohové téma. Jestliže ji budou mít děti u stolu, zvolíme židli s nastavitelnou výškou, neboť nám naše ratolesti pravděpodobně porostou. Pokud bude židlí k pracovnímu stolu mezi klávesnicí počítače, faxem a telefonem, opatříme ji kolečky- ať se nám neošoupe podlaha. Židle, která funguje částečně jako odpočinková, může být opatřena podpěrkami pod lokty – položidle/polokřeslo.
Dnešním trendem v nábytkové tvorbě jsou odvážné kombinace chromu a dřeva, které jsou sice samy o sobě krásné, ale je třeba je zasadit do odpovídajícího interiéru. Nejodvážnějšími výstřelky jsou barevné plastové židle z průsvitných matných materiálů, které potřebují interiér ještě osobitější. Pro toho, kdo už doma židle má a trápí se problémem, že každá je jiná, máme dobrou radu – netrapte se tím, protože dneska se nosí všechno a eklektizující styl, který spojuje všechny možné slohové a módní trendy, je stále aktuální. Pokud byste chtěli svým židlím dát jednotný ráz, pokuste se je sjednotit nátěrem nejlépe v pastelové barvě, aby se hodila do vašeho interiéru, nebo si na ně ušijte sedáky či oblečky z nějaké krásné potahové látky.