Berlín je město, kde se více než kdekoli jinde v Evropě setkává staré s novým, ošklivé s krásným, „východní“ se “západním“. Ještě před dvanácti lety jste si mohli v klídku prohlídnout jenom jeho okleštěnou východní polovinu a skrz sloupy Braniborské brány pošilhávat na západ. Posledních deset let se ale s Berlínem dějou věci. Buduje se tu a staví o sto šest, stěhují se sem veškeré mocenské orgány a spousty zahraničních firem zde zřizují své filiálky. Město, které bylo po dlouhá desetiletí zbaveno všech svých výhod souvisejících s jeho minulostí i příslušností ke starobylým obchodním stezkám (severojižní ze Stockholmu do Prahy, Vídně a Budapešti i západovýchodní z Paříže do Varšavy a Moskvy), se probudilo do skvělých časů. Takže jestli jste tam ještě nebyli, tak se tam určitě jeďte podívat.
Berlín je město ve znamení „multi-kulti“, což znamená na jedné straně nepřeberné množství kulturních a společenských akcí a příležitostí (muzea, divadla, festivaly všeho druhu, hudební události…), na straně druhé pestré spektrum obyvatel i návštěvníků doslova všech barev pleti. Taky zde žije – kromě Němců - více než 430 000 lidí 184 různých národností! V Berlíně to vře. Bývalý západ a východ pohodlně splynuly v jeden energií nabitý organismus (samozřejmě, něco to stálo…). Obrovité město (větší než Mnichov, Stuttgart a Frankfurt nad Mohanem dohromady) je protkané důmyslnou sítí veřejné dopravy čítající 9 linek metra (U-bahn) v celkové délce 150,8 km, 14 linek pozemní dráhy (S-bahn) o délce kolem 300 km, 28 tramvajových linek rozprostřených na 178,7 km a 161 autobusových linek, jež brázdí úctyhodných 1888 km! Celá takhle šikovně propletená pavučina je součástí jednoho dopravního a tarifního systému, kde platí stejné ceny a jízdenky. Například jednodenní výhodná jízdenka pro pětičlennou skupinu „Kleine Gruppe Ticket“ pro dvě nejdůležitější pásma A a B vás přijde na velmi slušných 21 DM. Samozřejmě existuje mnoho dalších tarifů, včetně výhodné třídenní návštěvnické karty, která je nejen „vstupenkou“ do metra, S-bahnu a dalších prostředků MHD, ale i do některých muzeí a kulturních zařízení.
Jako turista v Berlíně prostě musíte vidět: výstavní třídu Unter den Linden s Braniborskou bránou a klasicistními budovami Humboldtovy university, opery a divadla, vzkvétající obchodní třídu Frichdrichstrasse (na ní a v jejím okolí můžete utratit pár tisíc marek ve značkových buticích a salonech těch největších návrhářských es), nechvalně proslulou stanici ZOO (ale upřímně – naše nechvalně proslulé Hlavní nádraží je tisíckrát horší) i opravdickou zoologickou zahradu s velkolepým akváriem, nedaleký polorozbořený (při náletech) kostel věnovaný památce císaře Viléma, bývalou západoněmeckou obchodní ulici Kurfürstendamm, Berlínský dóm, budovu Říšského sněmu (Reichstagu), kde dnes sídlí Spolkový sněm, typický monument „východního“ Berlína – televizní věž v blízkosti náměstí Alexanderplatz, nově vznikající supermoderní komplex na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz), kde se pořád ještě buduje a kde můžete nakupovat i posedět u kávy v luxusním nákupním centru Arkády, zajít do multikina (sem se loni také přesunul slavný berlínský filmový festival) nebo prostě jen obdivovat rozmach architektů přelomu tisíciletí.
Více o Berlíně se dozvíte na jeho domovských internetových stránkách.