Když v bouřlivých předválečných letech našeho století začaly vznikat nové umělecké směry, vedle pouhých statických obrazů či soch se najednou objevovaly rozličné nalezené předměty, všelijaké vrstvené obrazy plné nalepeného pletiva a plechovek, sochy ze šrotu a v neposlední řadě vyráběl Američan Alexander Calder svoje mobily, což byly speciální hejblátkovské objekty, které se buď vlivem proudění vzduchu, nebo třeba na dotek, rozechvívaly, otáčely, zvonily, šustily… Prostě žily si svým zvláštním vlastním mobilním životem.
Na Calderovy kinetické zázraky navázali později výrobci výše zmíněné ohavnosti, ale i mnoho firem, které dnes dělají krásné závěsné hračky nad dětské postýlky. Ale podobný mobil si můžete nejen za drahý peníz koupit, ale i velmi snadno udělat. Nemusí být tak nehmotný, aby létal vzduchem, stačí když bude viset a působit báječným dojmem.
Na zkřížené špejle nebo třeba na korpus pro věnec, který koupíte v jakémkoli květinářství, můžete zavěsit úplně cokoli, co vás napadne – od barevných oblázků z dovolené přes obarvené klacíky, svazečky sušených bylinek, kousky koření (skořice, bobkový list, badyán), sušené plody (plátky pomeranče, křížaly…) až třeba k vycpaným ušitým látkovým hračkám pro děti. To záleží už jenom na vaší fantazii, na vybavení interiéru, kde bude mobil viset, a na tom, komu bude určen pro radost.