Patchwork využívá sešívání různých barevných kousků látky do rozmanitých vzorů. Jejím účelem je zužitkovat všechny odstřižky a staré oděvy atd., jejím domovem byl již starověký Egypt, Sýrie a Čína, zemí jejího největšího rozkvětu byly Spojené Státy v minulém století a jejím výsledkem jsou přenádherné deky a přehozy.

V minulém století tato technika zažila nebývalý rozkvět právě v USA, kde sloužila nejen jako domácí práce s praktickým výsledkem, ale také jako důvod k navazování sousedských vztahů a jako společenská událost vůbec. Často byl patchwork kombinován ještě s aplikacemi a ozdobným prošíváním – quilting.Tyto quilty pak byly šity k různým příležitostem,, jako dar při narození dítěte, svatební dar, dárek k plnoletosti a podobně. Vzory, které autorky užívaly, se dědily z pokolení na pokolení, vznikaly tak rodinné, místní a krajové vzory a není bez zajímavosti, že každý ze států USA má svůj vlastní blok vzorů. Tyto vzory mají rozmatité půvabné názvy, například: Hvězda Ohio, Letící husy, Srub, Opilcova cesta nebo Medvědí tlapa.
Další vlna patchworku přichází v 70. letech našeho století, patchwork se stává módním hitem nejen ve Spojených Státech, ale i v Evropě, začínají se vydávat časopisy a knihy s touto tématikou.

Pokud vás patchwork zaujal, můžeme vám vřele doporučit studio Patchwork v Masné ulici na Praze 1, odkud pocházejí naše fotografie a robvněž doporučujeme SOUTĚŽTE V NAŠÍ TÝDENNÍ SOUTĚŽI – výhra se vám bude líbit!!!