Začněme u miminek - ta ke svému zdravému vývoji potřebují spát zásadně na tvrdém. Proto se správné matrace do dětských postýlek vyrábějí buď s polystyrénovým jádrem nebo z pevnějších polyuretanových pěn. Když děti trochu odrostou, můžeme jim pořídit postel již normálních "dospělých" rozměrů. Její matrace by pro zdravý vývoj jejich páteře neměla být ani tvrdá, ani měkká.
S ohledem na to, že postýlka menších dětí často doznává újmy v podobě znečištění, by měl být potah matrace snímatelný (nejlépe prací). Z potahových materiálů je nejlepší bavlna s vrstvou antialergické výplně – tzv. dutým vláknem. Šikovnými pomocníky všech maminek jsou také nejrůznější prací podložky pod prostěradla, které chrání matraci před vlhkostí, ale zároveň jsou prodyšné. K dostání jsou i speciální podložky do postýlek pro miminka, některé typy jsou dokonce vyvařovací.
Zařízení dětských pokojíčků sice nepodléhá tolik módě jako ložnice jejich rodičů, ale přesto i tady se objevují zajímavé trendy. Například ten poslední upřednostňuje masivní dřevo na úkor ostatních materiálů. Důvodem je nejen krása a příjemná vůně tohoto přírodního materiálu, ale stále častěji i hledisko zdravotní nezávadnosti.
Toto kritérium by mělo být samozřejmostí především u postýlek pro miminka. Maminky těch opravdu nejmenších určitě ocení postýlku s nastavitelnou výškou a kolečky. Dětská postýlka by také neměla mít žádné ostré hrany nebo vystupující prvky, o které by se dítě mohlo zranit. Pokud jde o design, ten samozřejmě závisí na našem vkusu (nebo peněžence), ale platí, že je lepší, pokud má postýlka „žbrlinky“ ze všech stran - tj. nemá plná čela. Dítě tak může lépe pozorovat a vnímat okolí kolem sebe. Pokud spí menší dítě již na „velké“ posteli a je nebezpečí, že by z ní mohlo v noci spadnout, pak je možné ji dočasně opatřit různými zábranami (zábradlíčko, velké polštáře, taburety…), které se mohou ve dne díky dětské fantazii snadno proměnit v kapitánský můstek, řídící kabinu rakety nebo hradní věž, podle momentální nálady obyvatele pokojíčku. Na adrese

http://www.jmp.cz

můžete najít dobré tipy na dětské postýlky.Martina Jelínková


Reklama