Každý z nás stráví průměrně jednu třetinu života ve spánku. Ročně jsou to téměř tři tisíce hodin a pokud bychom počítali průměrný věk člověka 70 let, dojdeme k číslu přes 200 000 hodin spánku za život. A to už stojí za to, trochu se věnovat tomu, jak vlastně spíme.


Základem zdravého spaní je mít zdravý pelíšek. Jak by taková zdravá postel měla vypadat? První podmínkou je anatomicky správná podpěra páteře při ležení. To znamená, že lehací plocha lůžka musí umožnit přirozenou a plnou opěru celého těla jak při ležení na zádech, tak na boku. A protože jsme každý jiný, také postel musí být individuálně přizpůsobena - především naší váze a výšce s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a zvyklostem spaní. Je to podobné jako s výběrem oblečení - zdravá postel také musí dobře "padnout". V této souvislosti je důležitý i rozměr lůžka. Zdravá postel by měla být minimálně o 20 - 25 cm delší, než je výška spáče.


Významným prvkem je hygiena lůžka, a to především u dětí a alergiků. Jen pro ilustraci: spáč odevzdá lůžku za jednu noc v průměru 3/4 litru tělesné vlhkosti. Vaše postel proto musí být prodyšná a garantovat dostatečnou výměnu kyslíku. S hygienou lůžka bezprostředně souvisí i potah matrace. Není ani tak důležitá jeho barva, ale materiál, z kterého je vyroben. Ideální povrchová úprava je bavlna. U kvalitnějších matrací je potahová látka prošita s tenkou vrstvou výplně - např. vlnou, bavlnou nebo tzv. dutým vláknem. Potah matrace by měl být snímatelný, aby se dal vyčistit.


Nabídka nejrůznějších typů matrací na našem trhu je poměrně široká. Většina z nich je prezentována jako "zdravotní", ale zdaleka ne všechny splňují výše uvedené požadavky na zdravý spánek. Pružinová nebo molitanová matrace v řádové ceně dvou tisíc korun sice příliš nezatíží rodinný rozpočet, ale pro trvalé spaní ani příliš neprospěje naší páteři. Cena samozřejmě není rozhodující ukazatel kvality, ale může mnohé napovědět.


Důležité je i prostředí, kde večer usínáme a ráno se probouzíme. Nejnovější trendy v oblasti zařizování ložnic a dětských pokojů přicházejí s návratem k přírodnímu materiálu, kterým je dřevo. Dřevo je nejen krásné a příjemně voní, ale stále častěji je nábytek ze dřeva vyhledáván i pro svoji zdravotní nezávadnost. Pokud si chcete zdravé postele vyzkoušet, podívejte se na adresuwww.jmp.cz

Takže zbývá jen popřát dobrou noc!


Martina Jelínková