V dnešním rychlokursu zpříjemňování domácnosti se zaměříme na malování na hedvábí – obor, jenž zaznamenal ohromnou konjunkturu, pravděpodobně největší od dob dynastie xy, kdy na hedvábí malovali dávnověcí čínští mistři. Protože je oborem vskutku populárním, není problém sehnat si všechno, co budete potřebovat.

Kupte si: Hedvábí,na vitráž je nejlepší hedvábí o nízké gramáži s hladkou vazbou – doporučuji nejlevnější možné hedvábí v metráži. Barvy na hedvábí– stačí vám 3 (žlutá, červená a modrá), zbytek si z nich můžete namíchat. Rám v požadované velikosti a napínáčky nebo speciální úchytky – poraďte se v obchodě s výtvarnými potřebami. Akvarelové štětce, protože jsou dost drahé, kupte si jen dva v různých velikostech + jeden obyčejný levný štětec na klovatinu. Klovatinu neboli arabskou gumu.

Před započetím vlastní práce doporučuji na zbytku či odstřižku hedvábí vyzkoušet, jak látka na barvu reaguje, jak se barvy do sebe zapouštějí a podobně. Máte vyzkoušeno – tak honem do práce.

Nejprve vypnete hedvábí na rám. Obyčejným levným štětcem pak nakreslíte vzory – to jsou místa, která vám nakonec zůstanou bílá. Po zaschnutí klovatiny opatrně vyplňujte plochy barvami – můžete je do sebe zapouštět, vrstvit jednu na druhou – vše podle vlastní fantazie. Je třeba dbát jen na dvě věci: 1. snažte se nepřetahovat barvu na klovatinu a 2. barva není krycí, což znamená, že světlejší přes tmavší nikdy nepřekryjete.

Jestli máte domalováno a zaschnuto, opatrně sejměte hedvábí z rámu, přes papír je vyžehlete (teplota jako na bavlnu) a vyperte ve vlažné vodě – tím odstraníte z textilie zaschlou klovatinu. Pak už jen zbývá zalepit do papírového rámu nebo natlouci dvě lištičky – a vaše okno se může honosit veselou vitráží.