Netrpělivost. Nedočkavost. Frustrace. Ohromná radost. Tak by se daly postupně jeden za druhým charakterizovat pocity zažraných lyžařů na začátku letošní lyžařské sezóny. Martin v listopadu nějak zapomněl přijet na svém bílém koni, a tak se tváře českých lyžníků (ale také zdejších provozovatelů vleků a lanovek) stále více chmuřily. „Copak tohle má být prosinec?“, říkali si mnozí ještě před pár dny, kdy se dalo venku chodit v krátkých rukávech. Ale ono to nakonec přišlo. Snad aby trochu rozveselil ty lidičky, kteří se pomalu přestávali těšit na jarem štrejchnuté Vánoce, roztrhl ten nahoře peřinu a trochu to tu pocukroval. Hlavně Krkonoše, aby se neřeklo, když je tam ta největší česká hora. Minulý víkend se konečně rozjely vleky ve střediscích Pec pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn a ti největší „nadrženci“ zacvakali přezkami a vysvobodili prkýnka ze skříní a kumbálů. Žádné fronty (zatím) a sníh? No, sníh! Dalo se na něm jezdit, a to bylo hlavní. Jen ať padá dál, bude ho třeba. Snad se tedy zadaří a Vánoce budou přece jenom bílé. Aspoň na horách!
Špindlerův Mlýn je největší a patří k nejnavštěvovanějším, nejoblíbenějším a odedávna i nejmondénnějším střediskům českých hor. V celém areálu se můžete do vršku vyvézt 20 vleky a 4 lanovkami s hodinovou kapacitou 8 990 osob. Je tu 25 km sjezdových tratí. V areálech Svatý Petr a Stoh i Medvědín a Horní Mísečky si na šesti modrých, osmi červených a třech černých sjezdovkách najdou to své lyžaři všech úrovní i snowboardisté (je tu i snowpark), v případě nedostatku shůry jsou zde k dispozici sněžná děla. Také byla dokončena a zkolaudována výměna dopravního zařízení na Hromovce, kde byl původní vlek zaměněn za moderní trojsedačkovou lanovku o délce 1 020 m s přepravní hodinovou kapacitou 1 500 osob. Kromě toho byl upraven terén sjezdové trati na Hromovce a vybudována spojka mezi turistickou sjezdovkou Sv. Petr a Hromovkou, která propojuje areál s centrálním parkovištěm. Běžkařům Špindl nabízí 70 km upravovaných tratí, na jejichž rozběžiště (jediné v ČR ve výšce 1 000 m n. m.) bylo letos instalováno zařízení na výrobu umělého sněhu. Jednodenní permanentka (v ceně je i skibus a úrazové pojištění) stojí 490 korun, šestidenní 2 340 korun. Všechny sjezdovky jsou denně upravovány, podle dostupných údajů bylo ve Špindlu včera večer 50 cm sněhu, z toho 3 cm nového a teplota – 4 stupně Celsia.
Pec pod Sněžkou je velmi malebné středisko, které je sympatické mimo jiné i tím, že se tu všude dostanete na lyžích. I přes svoje nevelké rozměry (celkem 8 km sjezdových tratí, hodinová kapacita 11 vleků je 8 750 osob) má Pec právě díky téhle „alpské“ propojenosti mnoho skalních a zcela věrných návštěvníků. Celkem si tu můžete užívat na pěti modrých a sedmi červených sjezdovkách, jež jsou denně upravovány a z nichž nejobtížnější je Javor (nad parkovištěm) a nejlehčí „dětské“ trati na Zahrádkách. Za nepřízně počasí může být dohromady dva a půl kilometru sjezdovek uměle zasněžováno. Cena celodenní permanentky je 400 korun, za šest dní zaplatíte 1 750 korun. Běžkaři mohou v Peci prohánět prkna na 25 km upravovaných stop. Podle včerejšího sněhového zpravodajství je v Peci pod Sněžkou 65 cm sněhu a teplota byla večer 5 stupňů pod bodem mrazu.