Znáte to? Adventní čas rozhodně není časem klidu a pohody, jak by se dalo v ideálním případě očekávat, ale spíš dobou velkých úklidů, tlačenic v obchodech a nervózních lidí. Proto jsme se s přítelem rozhodli, že vánoční dárky letos nakoupíme v Německu, kde nám obchody přijdou přeci jen trochu klidnější a volnější než u nás. Proto jsme se o minulém víkendu vydali směr Drážďany, o kterých se říká, že je to Florencie severu.
Už při časném ranním vstávání jsem si říkala, že to nebyl zrovna nejlepší nápad a že na Černém Mostě by nám bylo taky dobře, ale nakonec jsem se donutila probrat z mrákot. Ospalost ze mě spadla ve chvíli, kdy se před námi na česko-německých hranicích objevily vesnické domečky s vyzdobenými okny a svítícími stromečky na zahradách. Zbytek cesty jsem pak okukovala, jak to mají naši sousedé všechno načančané.
Zato příjezd do Drážďan mě doslova šokoval. Parkoviště plná a všude auta nejrůznějších cizích poznávacích značek, takže jsem pozvolna nabyla dojmu, že my rozhodně nejsme jediní, kteří se rozhodli utratit své úspory právě v tomto městě. O co větší bylo moje překvapení, když jsme přišli na Prager Straße, která byla nádherně vyzdobená větvičkami, svíčkami a žárovkami. Po celé ulici to vonělo svařeným vínem, pečenými kaštany, bratwursty s kari omáčkou (mňam) a (taky nevánočním) kebabem. Stejné překvapení na mě čekalo i v obchodech, jež tuto třídu lemovaly. Při vstupu do prvního jsem se skoro lekla, že mají zavřeno, tak málo lidí tu právě nakupovalo. A já byla psychicky připravená na to, že mě čeká přeplněný obchod plný nepříjemných prodavaček a ještě nepříjemnějších zákazníků! Vůbec jsem netušila, kam se všichni ti turisté v autech poděli. Možná se toulali vánočním trhem na starém městě, který byl sice pěkný, ale nijak zvlášť se nelišil od těch našich českých.
Po vyčerpávajících nákupech jsme si dopřáli úžasný oběd – pečenou kachnu v asijském bistru - a vyrazili osvětlenými ulicemi zpět směrem do Prahy. Kromě poloprázdné peněženky a tašek plných dárků pro rodinu a různých dobrůtek jsem si domů přivezla poznání, že nakupování dárků v zahraničí je sice zajímavým zpestřením Adventu, ale obchody a vyzdobené ulice jsou od těch našich skoro k nepoznání (když pomineme nápisy v němčině :-) )

Petra Svobodová
Reklama