Vážné úrazy se nevyhýbají ani zvířatům. Na rozdíl od těch divokých mají domácí mazlíčci velkou šanci, že se včas objeví jejich člověk a udělá všechno proto, aby je zachránil. Musí ovšem vědět, jak na to.
Opravdu drsné úrazy psů mívá na svědomí silniční provoz. Sebelépe vychovaný pes může v nestřeženém okamžiku vběhnout pod kola rozjetého automobilu. A vy za ním. Takže první zásadou při záchraně poraněného zvířete ležícího na vozovce je: zachovat chladnou hlavu, abyste na asfaltu v tu ránu neleželi dva.
Škrťte s citem. Jakmile se vám podaří odtáhnout poraněné zvíře z dosahu rychlých kol a skřípějících brzd, musíte zastavit případné tepenné krvácení. Stejně jako u člověka, i u psa je krev vytékající z tepny světle červená a tryská v pravidelných intervalech. Při poranění končetiny můžete jako škrtidlo použít například vodítko nebo pásek z vašich vlastních kalhot. Škrtidlo je však třeba občas povolit (zhruba vždy po 15 minutách), protože pes má na končetinách jen minimum svaloviny a céva je tak tlačena přímo na kost.
Dýchání smrt zahání. Co dál? Zjistit, jestli pes dýchá. Při zástavě dechu můžete použít obdobu stabilizované polohy, kterou znáte z kurzů první pomoci mezi lidmi. Položte zvíře na pravý bok, hlavu mu natáhněte vpřed a vytáhněte z tlamy jazyk. Při zástavě srdeční činnosti by měla nastoupit masáž srdce, a to pravidelným stlačováním hrudníku 15-20krát za minutu. Přesvědčte se, že porucha dýchání není způsobena vdechnutím cizího tělesa. Jestli ano, k jeho odstranění můžete použít například lžíci.
Mydlinky do krku. Pes je většinou žrout. Zbaští nejen to, co smí, ale občas i něco, co mu škodí. Tragicky může skončit degustace otrávené krysy, jedu na slimáky či nemrznoucí směsi, která uniká z automobilu. Jaké jsou příznaky otravy? Od únavy, malátnosti a zvracení přes krvácení z dásní a čenichu až po třas, křeče a kóma. První pomoc je zřejmá - donuťte psa, aby jed vyzvrátil. Nalijte mu do krku mýdlovou vodu nebo vodu s rozmíchanou hořčicí. Tato první pomoc ovšem zabírá maximálně půl hodiny po požití jedu. Ve všech případech otravy bez výjimky platí - co nejrychleji dopravte psa ke zvěrolékaři.
Uvařený pes. Ve chvíli, kdy rtuť venkovního teploměru mizí hluboko pod nulou, si těžko představit letní vedra. Ale přijdou. A s nimi i případy, kdy nezodpovědní majitelé uvězní své psy v rozpálených automobilech a zmizí na dlouhé minuty. V uzavřeném autě teplota stoupá hrozivou rychlostí a zvířeti jde o život. Na rozdíl od člověka se pes nepotí, veškeré teplo tedy odvádí dýcháním a prostřednictvím vyplazeného jazyka. A to v rozžhavené kabině auta nestačí. Stačí pár minut a zvíře zkolabuje. K něčemu takovému by nemělo nikdy dojít, ale když už - jako první pomoc podávejte tekutiny. Psa je třeba polévat vlažnou vodou, jejíž teplotu postupně snižujeme. Pomohou i mokré ručníky.
Packa na dvě půlky. Pokud je následkem nehody zlomenina končetiny, nezbývá, než vyrobit improvizovanou dlahu. Opět zavzpomínejte na kurzy první pomoci. Posloužit může lať, rovný klacek a podobně. Zlomenou končetinu zafixujte tak, aby dlaha vedla přes jeden kloub nad zlomeninou a jeden pod ní.

Zvíře, které utrpí úraz, je často postiženo i poúrazovým šokem, který značně komplikuje situaci. Šok nemá žádné na první pohled patrné příznaky, i proto je důležité dopravit poraněné zvíře co nejrychleji k veterinárnímu lékaři.