Všechny evropské metropole jsou teď před Vánoci vyšňořené a nazdobené, všude samé jmelí, větvičky, zvonečky a komety. Nejen ulice, ale také obchody se svými výlohami se podílejí na vytváření té pravé vánoční atmosféry. Někdy vkusně, někdy nevkusně – ale v téhle době radostného očekávání jsou snad i ty největší kýče předem odpuštěny. Míjíme ty výkladní skříně a podvědomě vnímáme jejich aranžmá, málokdy nás však donutí k tomu, abychom zastavili své spěchající nohy a nějakou chvíli před rozsvíceným oknem postáli. Natož se sem ještě vrátili v noci, kdy je zavřeno, a vzali s sebou děti, které už by měly dávno spát.
V Paříži se ale letos u výkladních skříní ponocuje! A nejsou to jen ojedinělí kolemjdoucí, ale celé zástupy lidí, kteří chtějí vidět tu nádheru: loutkové divadlo ve výloze. Hračky, které se hýbou, skáčou, tancují a všelijak dovádějí. Například u obchodního domu Galerie Lafayette a Au Printemps na Boulevardu Haussmann se u „živých“ výkladních skříní s hýbacími zvířátky a figurkami scházejí každou noc stovky rodičů s dětmi (včetně docela mrňavých) a pozorují to hemžení hraček. „Představení“ je tu k vidění poměrně pozdě v noci (od desíti do půlnoci), kdy je obchoďák zavřený. Jindy přeplněné chodníky i ulice jsou v tu dobu klidné a poloprázdné, jen u výkladu se tísní a hlaholí hrozen nadšených dětských diváků. Jsou to hlavně děti ze sociálně slabších vícečetných francouzských rodin a ratolesti cizinců, kteří v Paříži pracují na černo. Obě tyto skupiny spojuje to, že na pravé loutkové divadlo ani na nákup drahých hraček jejich rodiče nemají, ale tohle povyražení je zadarmo a děti si ho dovedou pořádně vychutnat. Ale samozřejmě sem přicházejí i „běžné“ francouzské rodinky, které si tak udělají netypickou noční rodinnou procházku s dětmi, které možná přišly ze školy nebo školky s tím, že jejich arabští, černí nebo chudší kamarádi už to viděli a ony ne. Každopádně jsou pohyblivá představení za pařížskými vitrínami letos hrozně „in“ a lákají na ně i reklamy v novinách a na plakátech v metru.
Pátrali jsme po něčem takovém i u nás, ale jediné, na co jsme v Praze narazili, byli hýbající se lední medvědi za výkladem stylové kavárny Patio na Národní třídě. Víte vy o nějakém divadýlku ve výloze? Dejte vědět.