Také krášlení stromečků totiž kráčí s dobou. Zpočátku byly používány výhradně přírodní materiály rostlinného původu - jablka malých odrůd, hrušky, sušené švestky, ořechy, jen v některých místech zlacené případně polepované odstřižky barevných látek.
Později přišlo do módy cukroví, většinou medové, v Praze pak speciální figurální pečivo sněhové pocházející z cukrářské dílny Josefa Reimanna na Linhartském plácku.
Používání ozdob papírových - řetězů, zvonečků, hvězd, střevíčků - bylo omezeno jen na některé regiony, např. Podkrkonoší. Tam také vznikaly první ozdoby skleněné, které koncem šedesátých let minulého století navrhoval Královehradecký sklářský ústav. Záhy se jejich výroba stala zaměstnáním četných domácích sklářů v Doubravici, Trotíně, Zdobíně a dalších obcí. Dodnes je dodáváme téměř stovce zahraničních firem.
Nový komentář
Komentáře
Letos asi ani stromeček mít nebudeme. Je s tím spousta práce, dohodli jsme se, že s tím počkáme, až budou děti.
Tak já zdobím až na Štědrý den ráno. Drátkovala jsem nějaké ozdůbky s korálky a mám slaměné ozdůbky a malé červené baňky. Doufám že to bude hezké No hlavně když se budem mít u stromku rádi a budem zdraví
No já sem přemýšlela jak letos a hlavně čím ozdobit stromeček. Říkala sem si, že by modro - stříbrný? A pak sem si koupila slaměné ozdobičky, usušila jablíčka a citrón, přidám k tomu pár červených mašliček a vlašské oříšky a bude to V sobotu ho ozdobím a už se na to móóóc těším