Minule jsme si povídali o tom, jak čaj hodnotit, dnes se dozvíte, jak ho správně nakupovat, skladovat a jaké nádobí je pro jeho přípravu nejlepší.
Kvalitní černý čaj by měl mít jasnou barvu v odstínech tmavě hnědé až černé. Matné šedavé zabarvení čajových listů nesvědčí o jejich dobré kvalitě. Světlejší částečky v čajové směsi většinou svědčí o přítomnosti tzv. „tipsů“, tedy vrcholových lístků čajového keře, jejichž přítomnost v sypaném čaji je velmi ceněna.
Čaj, který kupujete, by měl mít příjemnou vůni s různými odstíny zabarvení, typickými pro jednotlivé čajové druhy či směsi. Teď pravděpodobně namítnete, že u dobře zabaleného čaje tohle všechno v obchodě nepoznáte. Přesto v případě, že nekupujete čaj sypaný, doporučujeme kupovat právě dobře zabalený čaj. Papírové pytlíky, byť sebelépe zdobené, ať už se skutečnými názvy směsí či druhů, nebo s tajemnými nápisy jako „čaj pro dobrou náladu“, „večerní čaj“ apod. nesvědčí o dobrém přístupu nabízející firmy k obalové technice. Dobrý čaj nejspíše dostanete v plechových dózách (v ideálním případě mají hranu víčka přelepenou folií) nebo v papírových krabičkách neprodyšně obalených celofánem či něčím podobným, ve kterých je čaj ještě uzavřen obvykle v sáčku z tenkého např. hliníkového obalu. Rozhodně se nebojte styku čajových listů s kovem. Ten škodí pouze u již spařeného čaje. Naopak dobře uzavřené kovové nádoby jsou nejlepší ochranou pro kvalitu, přiměřenou vlhkost a aroma čaje.
Dobrý a kvalitní čaj poznáte i podle toho, jakou péči věnuje distributorská či výrobní společnost jeho balení. Proto společnost pracující s opravdu kvalitními čaji poznáte i podle toho, že jeden druh či směs balí jak do plechových dóz, tak do papírových krabiček. Je to především proto, že balení do plechu je pochopitelně dražší. Máte ale možnost zakoupit nejdříve „papírové“ balení, abyste si ověřili, jestli vám koupený čaj bude opravdu chutnat. Pak si koupíte plechovou dózu a po spotřebování obsahu si vždy koupíte další „papírové“, z kterého si čaj po otevření přesypete do jeho „domovské schránky“, která kromě toho, že čaj dobře ochrání, může být také pěknou ozdobou vaší kuchyně.
Firma Al-Namura, která již deset let dováží na náš trh čaje renomované společnosti AHMAD TEA LONDON, nabízí celou škálu plechových krabiček s obsahem vysoce kvalitních čajů. Kulaté „Victorian“ s vypouklými víčky, půvabné „šestihrany“, klasické „kostky“ se zaoblenými hranami a kulatým otvorem, či nejnověji dovezené „Heritage“ – ploché krabičky obdélníkového tvaru s výrazným dobovým obrázkem na obou velkých plochách.

A teď se ještě vraťme k nádobí: Čajové konvice by měly být buď porcelánové nebo skleněné. Pokud se rozhodnete pro pálenou keramiku, musí být uvnitř dobře glazovaná, aby horký nápoj nepřebíral nežádoucí příchuť materiálu. Skleněné dají lépe vyniknout barvě nápoje, porcelánové zase lépe uchovávají teplotu a vůni. Konvice na čaj by měla být charakteristicky baňatá na rozdíl od kávových, které bývají vyšší a štíhlejší. Široký tvar konvice napomáhá lepšímu vylouhování čajových lístků.
Až budete konvici kupovat, nezapomeňte ani na nalévací hubičku. Kromě toho, že by od samotné konvice měla být oddělena děrovanou částí stěny, aby čajové listy neputovaly do šálku spolu s nápojem, musíte si dát pozor na její sklon a délku. Horní okraj by měl přesahovat, nebo nejméně dosahovat k okraji čajové konvice, aby nápoj nevytékal dříve, než vezmeme naplněnou konvici do ruky. Víčko by mělo dobře přiléhat a současně být dobře zabezpečené proti sklouznutí, abychom ho nemusely přidržovat rukou při nalévání.
Čajové šálky nebo misky bývají nízké a široké. Dají vyniknout barvě a vůni nápoje a zatím co v konvici zůstává čaj horký, široký a mělký tvar šálku umožňuje jeho rychlejší ochlazení na teplotu vhodnou k pití.
Reklama