Vánoce, vánoce přicházejí a s nimi věčně bolavá otázka: Co komu dát, jak vybrat vhodný dárek? Cožpak o to, například pro různé sběratele se dárky vybírají snadno, ba přímo se samy nabízejí. Dárek je od slova darovati, to podle mého znamená - obdarování čirou radostí, tedy nic, co by stejně „musel dostat". Postačí jen letmé připomenutí pěkných chvil jako např. fotka v rámečku ozdobeném párem mušliček či kamínků.
Nejhorší kategorie dárků jsou však „živá zvířata". Pro ty obzvláště platí upravené přísloví: Desetkrát měř, jednou řež! I když váš potomek, vnouček či děťátko přátel škemrá a loudí a prosí o nějakou tu živou kuličku chlupů, je třeba tento krok Chcete-li čerstvě ovdovělé nebo rozvedené osamělé ženě udělat radost a přivést ji na jiné myšlenky tím, že jí „pořídíte" štěně, aby jen stále neseděla sama doma, nejprve proveďt důkladný rozbor terénu. Mnohdy třeba vykoumáte, že je lepší poslat ji na týden k moři, do Říma nebo do lázní.
Nejvíce mi vadí, když se některá zvířata používají jako „velmi srandovní dáreček", jakýsi žert, často s osudnými následky právě pro zvíře. Ku příkladu: kolegyni, která se zoufale bojí myší, zakoupíme za 8 Kč tento živý kanadský žertík. Vždy bychom měli mít na paměti určitou úctu a pokoru k životu a živým tvorům. Maminky a tatínkové - pozor na předem domluvené dětské triky ohledně získání živého zvířete v podobě dárků od kamarádky či kamaráda podle hesla Dárky se přece nevracejí.
Je lépe si v klidu a včas s dětmi o tomto problému rozumně promluvit a nabídnout jim jako alternativu např. volnou celoroční vstupenku do zoo nebo ještě lépe docházku do některého z chovatelských kroužků. V těchto posledně jmenovaných zařízeních je ostatně možné se s vedoucím domluvit na tom, že se dítě bude starat o konkrétní zvíře jako o své vlastní.
Reklama