Zima se ohlašuje již od podzimních plískanic, dešťů a nevlídného počasí, ke kterému se záhy s jejím nástupem přidává sníh a mráz. Většina psů ve městech bydlí s námi doma, tedy v teple a suchu vyhřátých domovů. Nedivme se proto, že se venku občas doslova klepou zimou, zvláště jedná-li se o krátkosrsté a starší psy.
Než riskovat prochladnutí a následné nastydnutí, raději jim opatříme obleček. Toto "zbytečné a směšné" opatření je ochrání i před promoknutím v dešti. Nemůžeme městské psy vzácnějších plemen srovnávat s venkovskými oříšky nebo psy chovanými celoročně na zahradě, nám by také nebyla po chuti procházka pouze v domácím oblečení.
U mnohých plemen s sebou nese určité zchoulostivění a zvýšenou citlivost na chlad a vlhko také jejich přešlechtění. Sychravé počasí s sebou přináší pro majitele pejsků potřebu zvýšené péče o nejen o srst, ale také o tlapky. V těchto dnech bychom měli psovi častěji omývat a vhodnými krémy ošetřovat tlapky, zvláště pak při mrazech, kdy se začínají chodníky a ulice posypávat solemi. V lepším případě ošetřujeme tlapky jak před vycházkou, tak po ní, ale rozhodně alespoň jednou denně. V ordinacích veterinářů i ve speciálních obchodech pro chovatele jsou vhodné a neškodné krémy na psí tlapky běžně k dostání, nebo pomůže i klasická modrá indulona (bez přidání parfémových látek).
Pakliže zabláceného psa vykoupete, naplánujte si další venčení až po jeho dokonalém usušení, nebo jej vysušte pomocí fénu. Husté a dlouhé chlupy některých psích ras poměrně dlouho schnou a navlhlý pes může venku snadněji nastydnout. V ošklivém počasí postačí starému psu opravdu jen půlhodinové venčení, stejně obvykle nemá žádnou chuť k delším toulkám, a vše mu můžete vynahradit za slunečných a suchých dnů, kterých je i na podzim a v zimě dost.
Reklama