Venku je sychravo, nevlídno a studeno, leze na vás lenora a nikam se vám nechce... Tak ji honem překonejte, vezměte svého miláčka (dvounohého nebo čtyřnohého), děti, kamarádku nebo koho chcete a vyražte do přírody. Podzimní a zimní příroda je krásná a nabízí laskavé odpočinutí všem vašim smyslům, teď ještě navíc uondaným předvánočním shonem a chvatem. Jen to zkuste a uvidíte, jak vám bude hezky.
Když ale teplota klesá a sluníčko se schovává za mraky a do mlh, může se stát, že budete maličko prokřehlí. Co teď? Les vůkol a široko daleko žádná příjemná hospůdka, kde by vám podali něco pro zahřátí. Ale vy jste mysleli na všechno a proto máte s sebou v batůžku termosku plnou horkého čaje. A o něm už čtyřnásobný viktoriánský ministerský předseda Velké Británie William E. Gladstone napsal: „Když je ti chladno, čaj tě zahřeje. Když jsi příliš zahřátý, zchladí tě. Když jsi skleslý, povzbudí tě. A když jsi vzrušený, uklidní tě.“
Čaj dodává osvěžení, energii a napomáhá relaxaci už mnoho tisíc let. Od osmého století se pil čaj v Číně nejen jako nápoj, ale také jako lék a povzbuzení pro unavenou mysl. V Japonsku byl čaj posvátný a silně se prolínal s kulturním a náboženským životem. V Evropě se začal lahodný nápoj zvaný čaj pít až v 17. století. Velkou zásluhu na jeho rozšíření měl obchodník Thomas Johnson Lipton, který začal dovážet čaj z Cejlonu a který dobyl evropské trhy díky vynikající kvalitě a nízké ceně. Dodnes je tato značka oblíbena milióny milovníků čaje na celém světě. Proč? Směs Lipton vzniká nákupem nejlepších čajů a výhradně z těch nejosvědčenějších plantáží světa, například na Cejlonu. Čajové směsi procházejí náročnými kontrolami, které zaručují uchování jedinečné chuti.
Pokud máte rádi silný černý čaj, určitě i u vás doma se dlouho neohřeje známá žlutá krabička plná sáčkovaných čajů Lipton Yellow Label, ale velmi chutná je například také varianta ochucená bergametovou silicí Lipton Earl Grey. Bergamot je vzácný subtropický strom, z jehož plodů a listů se získává bergamotová silice užívaná k ochucení čajů, ale také třeba při výrobě parfémů. Bergamotový olej se získává ze silně aromatického ovoce hruškovitého tvaru a používá se i k léčbě některých neduhů. Lipton navíc nabízí i čaje ochucené a Ice Tea.
Reklama