
Proto se nabízí zcela zřejmé objasnění - stejně jako my, lidé, necháváme zvěřinu uležet, aby se stala stravitelnější, rovněž psovité šelmy si ji tímto způsobem předpřipravují před pozřením. Šlachy, kůže či kosti představují velmi těžce stravitelné části ulovených zvířat, které až teprve při procesu hnití se stávají poživatelnými. Proto vlci a mnohdy i psi se s chutí zakousnou do zdechliny jiného zvířete, neboť při rozkladném procesu dochází k vytváření alkalických látek nepostradatelných pro trávicí trakt šelem psovitých.
Z těchto důvodů se občas psi hltavě vrhají na každou nalezenou zdechlinu, nebo dokonce i na výkaly. Tomuto konání můžeme předcházet vyváženou a pestrou stravou. Pokud si všimneme, že štěně či dospělý pes napodobuje čenichem jakoby hrabání, nebo se snaží překrýt misku hadrem, kobercem a jinou věcí, znamená to, že pes je syt a potravu si chce takto zritualizovaně zahrabat. V tomto případě postačí, budeme-li mu dávat menší porce. Zahrabanou potravu, kosti na hraní nebo žvýkací kůže pes často zpětně vůbec nenalezne a ani je nehledá, protože u svých lidí netrpí skutečným hladem.
Nový komentář
Komentáře
Nám kupodivu zahrabávaly tajemství hlavně štěňata, dospěláci to nedělají. Asi už ví, že nemusí, že dostanou každý den.
Ono se toho da "zahrabat" i do gauce, nebo do ruznych koutu. To kolikrat Akinka prijde s odrenym cumakem temer az do krve, jak usilovne neco nekde zahrabavala. Uz ji radeji zadne takove veci nedavam [kupovane psi kosti z kuze nebo neco podobneho]. Kdyz se ji neco povede vyvlect ven, tak to prijde cela od hliny. Jsem ted na podzim rylovala zahradu - no co ja tam nasla kosti a ruznych "dobrot"
Přesně, nejhorší je, když se mu to povede. Taková zahrabaná kost pod kobercem za chvíli pěkně smrdí