Pokud jste se už rozhodli, že chcete pejska z útulku, asi máte alespoň rámcovou představu jaká rasa by to měla být. Je však velká skupina lidí, kteří si jdou vybrat pejska do útulku a na rase jim až tak nezáleží. Stejně je ale dobré dopředu zvážit například velikost, pohlaví, věk i to, zda chcete raději chlupáče nebo krátkosrstého pejska.
Pohlavi: Pejskaři se dělí do dvou základních skupin – na pejskaře s fenkami a na pejskaře se psy. Hlavně v období hárání dochází k drobným sporům mezi těmito majiteli, kdo že má chodit jen na kraj parku, kdo si má psa držet a případně, kdo je odpovědný za následné potomstvo. Fenky mají obrovskou výhodu - vyčurají se hned pár kroků od domu, takže můžete jít hned zpátky, což oceníte hlavně v zimě, kdy promrzlí venčitelé psů pánů, obcházejí rohy a stále nejsou hotovi. Navíc vás nebude honit žádný z majitelů počuraného nárazníku od auta. Psi zase nehárají a říká se, že jsou věrnější a vhodnější pro výcvik.
Srst: Pejsci chlupatí jsou roztomilejší, je jim tepleji a nenastydnou tak často. Ovšem nanosí vám domů kila písku a při podzimních plískanicích bude silně závidět chovatelům peruánských naháčů. Jejich chlupy se zas lehčeji odstraní z vašeho oblíbeného černého svetru nebo kalhot. A navíc s trochou šikovnosti se vždycky dá trochu to háro zastřihnout. Ono to pak doroste…
Velikost: Malí psi se lépe transportují, velké zas jen tak nepřecpete pochoutkami. Velcí vás ubrání a bývají klidnější. Ale dogu si zas na klín neposadíte a v nacpané tramvaji vám ji lidé pošlapou a budete cílem popuzených pohledů svých spolucestujících.
Věk: Štěňátka vám všechno rozkoušou a počítejte s tím, že máte celý den o zábavu i práci postaráno. Starší pejsci jsou klidnější, ale berete si psa se zvyky a zlozvyky bývalého majitele, o kterých většinou navíc nic nevíte.
Pokud už máte představu, počítejte ještě s tím, že v útulku na vás zaútočí obrázky a příběhy pejsků z karet a až vám nějakého přivedou a on, nebo ona na vás koukne, pravděpodobně vezmete naprostý opak toho, co jste si tak pečlivě plánovali. A budete šťastní a spokojení i tak. Jako já. :-)

Eva