Každá kočka, kocour, ba i komour (žertovné označení kastrovaného kocoura) se touží co nejvíce dozvědět o světě. Nemusí k tomu vždy mít volný příchod i východ z domu. Kočičí touhu uspokojí i okenní parapet či balkon, odkud se dá skvěle pozorovat venkovní kolot. Proto bychom jim měli v našem bytě vyhradit jakousi pozorovatelnu, kam mají neustále volný přístup. Pokud máme strach, a v mnoha případech bohužel opodstatněný, že by náš chlupatý kočičí mazlíček mohl z balkonu či okna vyskočit, vypadnout či jinak se skutálet a způsobit si pádem poranění, musíme zajistit jeho bezpečnost sítí, mříží, mřížkou nebo jinou nezdolatelnou překážkou.
Opravdu ve většině případů postačí místečko pouze tak velké, kolik potřebuje kočičí tělo v sedící poloze plus mrskající se špička ocasu v rozrušení i v dobrém rozmaru. Jinak okolí můžeme zastavit květináči, nebo jinými předměty. Avšak pozor! Místo si vybírá a určuje zvíře, nikdy nezkoušíme vnutit zvířeti náš návrh. Výsledkem prosazení námi přikázaného stanoviště bez předchozích konzultací s kočičím obyvatelem bývají shozené předměty a okousané květiny, jak se dotyčný tvor snaží vyskočit a uvelebit na té "pravé" vyhlídce.
Proto nejprve nechte kočku, ať si svou pozorovatelnu vybere sama. Bedlivě sledujte, kde se zdržuje nejraději a toto místo ji potom patřičně upravte. Nevyžaduje žádné speciální úpravy, jen dostatečný prostor k sezení či ležení, popřípadě tenký polštářek nebo dečku, avšak řádně připevněnou, aby nesklouzávala dolů při prudším pohybu.
Pokud nemáte dostatečně velký parapet, nebo dokonce chybí-li úplně, můžete si pomoci vlastní výrobou jednoduché vysoké židličky, třeba v podobě plošinky na "kuří nožce" v dostatečné výšce s okrajem okna. Když navíc stojánek obalíte pytlovinou, omotáte dostatečně silným sisalovým provazem nebo jinak "opolstrujete", připravíte tím vašemu zvířecímu miláčkovi ideální brousítko drápků.
Reklama