Kočovný eskymácký národ Čukčů z východní Sibiře používal jako tažného a hlídacího psa huskyho. Dospělí psi váží přibližně 27 kg a dosahují v kohoutku výšky zhruba 57 cm. V bílé obličejové masce vyniknou modré nebo hnědé oči. Hustá srst bíločerné barvy jej lehce ochrání i před mrazy blížícími se k mínus 50 stupňů.
Budete-li k němu přistupovat jako k rovnocennému partnerovi, získáte v něm milého a veselého kumpána. Rovnoprávnost vůbec hraje významnou roli ve vaší další společné budoucnosti, neboť na jakýkoliv nátlak či náznak podrobení se reaguje husky citlivě a negativně. Přesto je vhodné, aby se naučil základním pravidlům chování.
Husky vyžaduje mnoho času, protože nutně potřebuje denní až tříhodinové vycházky bez ohledu na počasí. Velmi ocení, přibereme-li ho jako společníka k proběhnutí nebo k jízdě na kole. V zimě se stává fanatikem saňového sportu. Problém s běháním v žádném případě neřeší zahrada, byť velká, jakmile se husky nudí, provádí neplechy. Rovněž se rád pohybuje v lidské společnosti a vyloženě mu nesedí zůstávat v bytě nebo v kotci či na zahradě sám.
Jeho zvídavost se projevuje pátráním a objevováním nových věcí. Vše a všude si rád důkladně prošmejdí. Nejlépe by se dal charakterizovat slovem vytrvalý. Přitom je skromný, zdatný, samostatný a přátelský. S dětmi vytváří báječnou partu s mnoha "potrhlými" nápady, které bychom měli zavčasu usměrňovat. :-)
Reklama