Nadváha je problém, který trápí nejen miliony lidí na celém světě, ale v poslední době stále více také jejich čtyřnohé miláčky. Blahobyt se holt nevyhnul ani psům a kočkám, kteří kynou díky neutuchající snaze svých páníčků „udělat jim dobře“. Pokud vaše kočka ztrácí tvar a váš pes už se celý den jen líně válí na kanapi, je načase s tím něco dělat.
Obézní zviřátko totiž nejen, že nevypadá hezky, ale ono především trpí zdravotně. Jeho klouby jsou neúměrně zatěžovány, srdce má co dělat a civilizační choroby se hrnou do útoku. Některá psí plemena navíc mají prý větší tendence nabírat váhu – například labradoři, kokři, basseti nebo bíglové.
Jak poznáte, že má váš pes nadváhu? Přejeďte mu jemně rukou po zádech. Pokud nebudete snadno na pohmat cítit žebra, zdá se, že psík je obtloustlý. Také další „symptomy“ nasvědčují tomu, že s váhou zvířete není něco v pořádku – především (stejně jako u lidí) zavalité až otylé tělo.
Co můžete pro svého čtyřnohého kamaráda udělat? Hubněte spolu s ním. :-) Nejdříve se o jeho fyzické kondici poraďte s veterinářem. Pak nasaďte pohybovou aktivitu, ale nepřehánějte to a psa nepřetěžujte. Pokud například nerad běhá za kolem, vezměte ho raději na procházku do lesa. Zařaďte do denního rozvrhu cvičení jako hraní s míčkem nebo jinými hračkami. Nedovolte mu, aby se nudil. Spolu s veterinářem stanovte denní příjem potravin a zařiďte, aby psa nikdo tajně nepřikrmoval (třeba děti nebo hodná babička). Nahraďte jídlo láskou. I vy, když držíte dietu, potřebujete nějakou kompenzaci jako odměnu za sebekázeň. Mazlete se se svým pejskem a dejte mu najevo, že ho máte rádi. Krmte ho jinde, než rodina debužíruje, ať mu neděláte chutě. Stanovte si splnitelné cíle a netrapte psa hlady. Nakonec, to samé se radí i lidem.

informace jsme čerpali z www.petfit.com, stránek věnovaných společnému hubnutí psů a jejich majitelů
Reklama