Původně byla medicína oborem, který léčil všechna onemocnění. Vznik jednotlivých medicínských oborů v 19. století napomohl tomu, že se klinické myšlení rozdělilo. Choroby se začaly dělit na duševní a tělesné. Od poloviny 20. století se objevuje jednotící směr - psychosomatická medicína - upozorňující na vzájemné propojení duševních a tělesných procesů. Jeho základní východiska jsou psychoanalýza, behaviorální pijavica, přírodovědné, filozofické a antropologické směry. Psychosomatická medicína u každého pacienta zvažuje podíl jednotlivých složek na vzniku a průběhu onemocnění. Zde se mohou podílet faktory biologické (genetické) nebo psychosociální.
Bolest se projevuje v prvé řadě ve složce somatické, s tím pacient přichází vždy k lékaři: bolest má svou intenzitu, lokalizaci a typ (píchavá, bodavá, pulsující, tupá, atp.). Kromě bolesti sem patří např. i nespavost, ztráta chuti k jídlu, potíže s hmotností, ztráta sexuálního zájmu, pokles energie, zvýšená únava, snížení výkonu či nesoustředěnost. Ale pacienti, kteří trpí chronickými bolestmi, mají často potíže i v ostatních oblastech - emoční,
Chronická bolest je komplexní jev a všechny výše uvedené složky jsou u každého pacienta individuálně zastoupeny. Stále se často odlišuje, zda je bolest spíše psychická, nebo somatická. K úspěšné léčbě však vede poznání celého komplexu faktorů, které bolest ovlivňují. Vztah mezi bolestí a utrpením může být obousměrný – bolest většinou vede k utrpení, ale i utrpení může vytvářet bolest. Celostní léčba bolesti hlavy potom obvykle probíhá na úrovni somatické, psychoterapeutické a psychofarmakologické. Psychoterapie se využívá k ovlivnění všech složek bolesti: emoční, myšlení a chování. Je také výhodné naučit pacienta hledat všechny faktory, které ovlivňují výskyt a udržování chronických bolestí hlavy ve všech oblastech života (práce, rodina, sport, společenský život a zájmy, dovolená, gastronomie atd.).
Pracovní zátěž a povinnosti mohou být jednou z příčin, které bolesti hlavy vyvolávají nebo udržují, ale samotná bolest hlavy potom může výkon a elán v práci také negativně ovlivnit. Stres, který je významným spouštěčem bolesti, můžeme cítit nejen v případě, kdy kvůli bolestem musíme požádat o volno, ale i po svém návratu zpět do práce, kde se během naší absence nakupily úkoly. Důležité jsou vztahy na pracovišti, které mohou negativně ovlivňovat bolesti a jejich udržování. Kvalifikovaný vedoucí by ale měl umět tyto potíže řešit. Je ale třeba být motivován pracovat i sám na sobě. Důležité je upravit ergonomicky pracovní prostor a dbát na správné držení těla, příjemnou intenzitu světla a dostatečnou vzdálenost počítačového monitoru. Měli bychom se naučit minimalizovat stres, rozvrhnout si povinnosti a nezapomínat na pravidelné přestávky, změnu polohy, malé protažení a dostatek tekutin.
Sport a volnočasové aktivity jsou důležitou součástí života. Pokračujte v aktivitách, které vám jsou příjemné a naučte se stupňovat je dle vašich realistických možností. Buďte vždy realisté! Spouštěče bolesti se individuálně různí i co se týče jídla, najděte proto své „zakázané ovoce“! Cestování a dovolená je pro někoho velká zátěž a může přinášet významné změny, které ovlivňují výskyt bolestí. Mezi časté faktory patří nedostatek i nadbytek spánku, nepřiměřená očekávání, jiné prostředí a odlišný životní rytmus. Pokud jste velmi citliví na změnu prostředí, vybírejte si místa, která vám budou vyhovovat, nevybírejte si místa s extrémním klimatem a snažte se omezit teplotní výkyvy, dodržujte svůj přirozený rytmus a řád, nezapomeňte si najít čas na relaxaci.
Desatero ve zvládání chronické bolesti hlavy slouží ke zvládání bolestí a problémů s ní spojených:
- Důležitý je pocit životního optimismu. Snažte se vypořádat se strachem, obavami a zhoršenou náladou, které někdy patří k bolestem hlavy.
- Odvádějte efektivně pozornost od bolesti, buďte aktivní při léčbě, spolupracujte se svým lékařem - specialistou (nebo celým týmem) na bolesti hlavy.
- Pryč s mýty o bolesti - jako například bolest patří k životu, ženy bolesti vždy vydrží, muži nikdy nebrečí pro bolesti. Pokud máte bolesti hlavy, je vždy nutná specializovaná léčba.
- Žijte naplno i s bolestí, ale buďte k sobě VŽDY realističtí.
- Braňte se samotě, komunikujte. Komunikace snižuje úzkost. Stanovte si životní priority.
- Pište si deník, užívejte jen realistické cíle. Co mohu i s bolestí hlavy aktuálně zvládnout? Kolik úkolů zvládnu navíc?
- Odměňujte se za boj s bolestí - odměňujte se za každý zvládnutý krok.
- Spánkový režim - dodržujte Vaše potřeby a přizpůsobte jim své okolí pokud to je možné.
- Naučte se relaxovat. Existují metody pasivní i aktivní svalové relaxace, která vám umožní kontrolu nad svým tělem, tenzí a bolestí. Lépe se soustředíte, lépe usnete, dokážete se lépe uvolnit.
- Naučte se zvládat nepohodu a problémy spojené s bolestí efektivní metodou řešení problémů.
N
Více informací o migréně a prevenci tohoto onemocnění najdete na www.prevencemigreny.cz
PhDr. Jaroslava Raudenská, Ph.D.
Nový komentář
Komentáře
O migréně můžu napsat knížku. Po všech vyšetřšních na nic nepřišli, prášky proti migréně mi nepomáhají, tak jím Panadol extra a někdy zabere a někdy ne. S hlavou v záchodě končím tak 1xměsíčně, naštěstí mám dobrého šéfa, tak když to jde, mohu jít domů. Mám zkušenost, že třeba čokoláda mi naopak pomůže a coca cola také
hmm,trpím migrénami přes 20 let.bohužel je to naše rodinná anamnéza,stejně jako křečové žíly a sklon k nízkému tlaku.odbourala jsem červené víno,větší množství citrusů i čokolády,ale bohužel jsem citlivá na počasí,takže když se blíží velká změna tlaku,obvykle zkolabuju.to neumí ovlivnit nikdo.zrovna včera se mi migréna připletla do virozy,takže mi pomohl čípek,protože jsem dopolední jídlo večer
,pak mi ani moje drahé léky nepomohou
/ a s tím se bohužel nedá nic dělat.vím,že HA a kouření nedělá dobře,ale tehdy na gymplu jsem neměla ani jedno a přesto mě ze školy občas i pustili domů,jak jsem byla zelená a vyblitá.na druhém vyšetření mi poslouchali průtok krve,to byl rachot,ale taky prý v pořádku.někdy chci tu hlavu uříznout a hodit z okna,že snad na chodníku už bolet nebude...
zatím jsem byla na dvou větších vyšetřeních,pominu oční,kde mi vždy opět zjistí,že vidím jako ostříž a migrénu tam paní doktorka nevidí,čili tenhle důvod to nebude.na EEG mi sdělili,že mám "něco" v mozku /haha,hlavně že tam vůbec je
kdysi mi při neutuchajících dvouletých bolestech hlavy dělali různá vyšetření,mozek na nádor,oči,uši,taky krční páteř-tu mám z houslí trochu mimo,ale když ji procvičuju,je to ok,tehdy byla chyba ve zlatém stafylokoku v krku (to nejjednodušší vyšetření..výtěr z krku)
O chronické bolesti hlavy bych mohla napsat článek. O tom, jak ji u nás léčí, však bohužel také.
Trpím chronickými bolestmi hlavy a nevím co mám dělat.
Nepomohly mi zatím žádné léky na pevenci,a ani jejich kombinace. Zato jsem si užila jejich vedlejších účinků.
Přibrala jsem 20kg, pak se váha vrátila do normálu po vysazení léku a po dalším jsem zhubla 5kg za 10 dnů. Motá se mi hlava, zvracím, padají mi vlasy, zapomínám, třesou se mi ruce...
Ale bohužel. Nic.
Pomáhají mi léky proti migrénovému záchvatu. Jenže mám těch záchvatů 5 za měsíc a trvají 2-3 dny.
CO MÁM DĚLAT?
nNeurolové si mě přehazují jako horkou bramboru. Myslím, že jsem u 12. v pořadí.
V Centru pro léčbu pro bolesti hlavy v Ostravě jsem také nepochodila. I tam jsem skončila tak, že jsem dostala injekce proti bolesti, aby mi je někdo píchal. To. že nazabíraly, už nikoho nezajímalo.