Používání platebních karet při každodenních nákupech už u nás není nic neobvyklého. Většina z nás má v peněžence alespoň jednu platební kartu, většinou debetní, která se vystavuje k bankovnímu účtu. V poslední době ovšem stále více lidí využívá kreditní karty, jejichž hlavní výhoda spočívá v tom, že umožňují držitelům nakupovat bez nutnosti mít na účtu uloženu hotovost.

Jak funguje kreditní karta?
S běžnou debetní kartou je útrata za vaše nákupy odečtena ihned, s kreditní kartou můžete platit později. Ke kartě se totiž váže úvěr v předem dohodnuté výši, který člověk čerpá a zároveň pravidelně splácí. Postupným splácením úvěru držitel karty opět zvyšuje částku, kterou si může půjčit. Všechno probíhá pohodlně bez nutnosti opakovaně žádat o půjčky, vyplňovat dlouhé formuláře a shánět potřebná potvrzení. Každý měsíc obdržíte výpis z vašeho kreditního účtu, který bude obsahovat jak detailní informace o všech transakcích, které jste provedli v uplynulém měsíci s kreditní kartou, tak i informace o tom, jak velkou část úvěru jste vyčerpali, jaká je minimální částka, kterou musíte splatit a dokdy. Většinou se minimální měsíční splátka rovná 10 % z výše čerpaného úvěru a na její splacení máte 14 dní.

Kolik je třeba splatit?
Můžete se sami rozhodnout, zda zaplatíte pouze minimální povolenou splátku, vyšší část úvěru, nebo dokonce celý úvěr najednou. Pokud jste kreditní kartu použili k bezhotovostním platbám a čerpaný úvěr splatíte včas a v celé výši, nebude vám účtován žádný úrok. Jestliže se rozhodnete splatit pouze jeho část, úrok je vypočítán ze zbývající části, která v den splatnosti není splacena. Abyste mohli plně využít všech výhod kreditních karet, je nutné platit včas a vyhnout se tak nepříjemným postihům, které jsou spojené s pozdními splátkami.

Je nějak omezen počet plateb, které lze provést s kreditní kartou v jednom měsíci?
Svoji kreditní kartu můžete použít kolikrát chcete, dokud nevyčerpáte celý úvěrový limit. Díky měsíčním výpisům máte přehled o tom, kolik ještě můžete utratit, popřípadě kolik a kdy splatit, aby vám byly účtovány minimální úroky. Výše úvěru, který máte k dispozici, se mění podle toho, jakou část z něj splatíte. Pokud splácíte řádně a včas, banka vám může kreditní limit dokonce zvýšit.

Jsou kreditní karty výrazně dražší než debetní?
Pokud vás od pořízení kreditní karty odrazují vyšší úroky, nezoufejte, s některými kartami je totiž spojeno tzv. bezúročné období. Například s kreditní kartou Visa MAXIM, kterou vydává banka HVB Czech Republic, můžete získat půjčku ve výši až 180 000 korun a zaplatíte-li celou dlužnou částku do 14 dne ode dne vystavení výpisu z účtu, nebude vám z bezhotovostních transakcí účtován žádný úrok. Pro ilustraci: když zakoupíte vybrané zboží například 10. července, tento nákup se objeví ve výpisu z úvěrového účtu vystaveném 10. srpna. Pokud splatíte celou dlužnou částku do 14 dnů, tedy do 24. srpna, čerpali jste půjčku bez úroku celých 45 dnů.

Kde všude lze s kreditní kartou zaplatit? Jsou s kartou spojeny nějaké další výhody?
S kartou Visa MAXIM můžete platit na 26 000 obchodních místech v ČR a 25 milionech míst po celém světě. Stačí, když na dveřích uvidíte známou vlaječku Visa a nemusíte se obávat, že nebudete mít jak zaplatit. Protože je tu doba letních dovolených, můžete kreditku využít i jako finanční záruku vyžadovanou v půjčovnách automobilu, při rezervaci hotelového pokoje nebo jako pojistku pro případ nečekané úhrady. Některé karty nabízejí i další výhody, například s kreditní kartou Visa/ČSA propojenou s věrnostním programem ČSA OK Plus máte možnost získat bonusové letenky a využít mnoha výhodných nabídek spojených s cestováním. Kreditní karta Paegas Club zákazníkům tohoto mobilního operátora také umožňuje získat slevy na vybrané zboží a služby. Pokud se rozmýšlíte, zda si přece jen kreditní kartu na léto nepořídit, nemusíte se obávat zbytečných formalit. Například k získání již zmíněného MAXIMa u HVB CR vám stačí čistý příjem nejméně 9 600 korun, dva průkazy totožnosti, dokument pro ověření trvalého bydliště, vyplněná žádost a ani nemusíte mít účet v bance. Vaše žádost je do 5 dnů od podání vyhodnocena a pokud splňuje všechna kritéria, je vám karta doručena zdarma až domů i s uděleným úvěrovým limitem.

10 x proč si pořídit kreditní kartu.
§ Možnost získat půjčku právě tehdy, když ji potřebujete
§ Detailní přehled o vašich útratách
§ Až 45denní bezúročné období
§ Platby kartou doma ani v zahraničí nejsou zatíženy žádnými dalšími poplatky narozdíl od použití bankomatů
§ Přístup k financím 24 hodin denně
§ Více než 25 milionů míst přijímajících kreditní karty Visa po celém světě, 760 000 bankomatů a 400 000 poboček členských bank
§ Poskytnutí náhradní karty nebo hotovosti pro případ nouze kdekoliv na světě
§ Dodatková karta k vašemu kreditnímu účtu pro rodinné příslušníky
§ Vyšší bezpečnost a pohodlí ve srovnání s hotovostí
§ Možnost použití kreditní karty Visa pro potvrzení rezervace ubytování, letenek, zápůjčky auta, atd.
Reklama