Psi milují pátrání a čenichání ve vysoké trávě, prolézačky v křovinách a hustém lesním podrostu a klíšťata si zase dělají laskominy na chutnou psí krev. Už od poloviny dubna prudce ba až strmě stoupá křivka klíštěcí aktivity, byť z našeho a ochlupeného pohledu našich zvířecích miláčků se spíše jedná o agresivitu. Činnost osminohých parazitků kulminuje právě v prázdninových měsících.
Klíšťata jsou tvorové, kteří si svou důkladně propracovanou životní strategií zaslouží, z čistě pragmatického hlediska, náš obdiv, ale většinou sklízejí naši nevoli až nenávist. K číhání si rafinovaně vybírají konce stébel a větviček, aby při sebemenším letmém zavadění, přestoupili na tělo svého hostitele. Zde se pak zakousávají do obzvláště citlivých partií, neboť právě tam krev pulzuje těsně pod povrchem kůže.
K účinným prostředkům v boji s klíšťaty patří nejen různé spreje, ale čím dále více oblíbené speciální obojky. Přesto po každé vycházce venku v parku, na louce nebo lesíku bychom měli psí povrch překontrolovat, srst důkladně vykartáčovat a případné nalezené a již zakouslé klíště opatrně uchopit zespoda do pinzety a pomalým, opatrným zpětným tahem je donutit k rozevření kusadel a po jejich uvolnění klíště vytáhnout. Poraněné místo pro jistotu ještě vydezinfikovat jodovou tinkturou. Chceme-li mít přesto jistotu účinné ochrany proti lymské borelióze, necháme psa naočkovat.
Reklama