
Klíšťata jsou tvorové, kteří si svou důkladně propracovanou životní strategií zaslouží, z čistě pragmatického hlediska, náš obdiv, ale většinou sklízejí naši nevoli až nenávist. K číhání si rafinovaně vybírají konce stébel a větviček, aby při sebemenším letmém zavadění, přestoupili na tělo svého hostitele. Zde se pak zakousávají do obzvláště citlivých partií, neboť právě tam krev pulzuje těsně pod povrchem kůže.
K účinným prostředkům v boji s klíšťaty patří nejen různé spreje, ale čím dále více oblíbené speciální obojky. Přesto po každé vycházce venku v parku, na louce nebo lesíku bychom měli psí povrch překontrolovat, srst důkladně vykartáčovat a případné nalezené a již zakouslé klíště opatrně uchopit zespoda do pinzety a pomalým, opatrným zpětným tahem je donutit k rozevření kusadel a po jejich uvolnění klíště vytáhnout. Poraněné místo pro jistotu ještě vydezinfikovat jodovou tinkturou. Chceme-li mít přesto jistotu účinné ochrany proti lymské borelióze, necháme psa naočkovat.
Nový komentář
Komentáře
muflonka: to co píšeš ty platí u lidí. V srsti psa pokapané klíště olejem nevytočíš, tam fungují jedině pinzety.
Obojky zdaleka nefungujou všechny, na ty, které se prodávají ve zverimexech bych nespoléhala a nechala si poradit od veterináře - ti to mají vyzkoušené. Frontline mohu vřele doporučit a jestli bydlíte v lokalitě, kde nejsou ani tak problémy s blechami, ale jenom s klíšťaty - tak zkuste Expot. Ten je méně účinný na blechy, ale na klíšťata stejně a je mnohem mnohem levnější.
Používám Frontline i na naše kočky ... a přesto si jedna z nich 14 dní po postřiku přinesla na krku klíště.
Na klíšťata pozor! Sestra měla retrívra /fenu/ a hned po prvním klíštěti absolvovali veterináře - vodičku a zakoupili spec. obojek. Bára už nikdy žádné jiné klíště neměla, ale bohužel to jediné bylo infikované čímsi, co Barušce napadlo míchu a přes ní centrum stability v mozku. Po půl roce utrpení pro obě strany ji byli nuceni nechat utratit. Proto svého pejska natírám už v květnu a protiklíštový obojek sundaváme až s prvními mrazíky
Jé, já jsem to nechtěla podruhé přidat, omlouvám se.
Mája: Naše Briardka mívá klíšťata hodně často a olejem je zakapávám vždycky. O infikování při dušení jsem ještě neslyšela. Ale je fakt, že když jí klíšťata po zakapání vytáčíme, tak se po odpadnutí vždycky ještě hýbou.
A klíšťata olejujeme i kocourovi a nijak to nikomu nevadí.
Jo a chtěla sem dodat, že je vyndaváme taky klasickou pinzetou a točíme proti hod. ručičkám. Horší je pak co s nima
Pálit se prý nesmí, protože se rozprsknou, ale to platí asi jen u těch nacucanejch. ¨Co s nima děláte vy?
My máme
(fenu) a ta taky musí všechno očuchat a vyméct, takže jich má za jednu procházku na sobě třeba 30. Obojek na klíštata moc nezabírá. Nejlepší je taková modrá vodička (nevím jak se jmenuje, ale sežene se u veterináře) tou se pokape srst (nesmí se pes tedy 2 dny koupat) a ty klíštáci na ně lezou míň a když už se přicucnou tak uschnou. Je to asi nejlepší způsob.
Mája: Naše Briardka mívá klíšťata hodně často a olejem je zakapávám vždycky. O infikování při dušení jsem ještě neslyšela. Ale je fakt, že když jí klíšťata po zakapání vytáčíme, tak se po odpadnutí vždycky ještě hýbou.
A klíšťata olejujeme i kocourovi a nijak to nikomu nevadí.