Taky jste letos zase zaspali a když jste se rozhodli, že začnete shánět zimní dovolenou, zjistili jste, že je pozdě honit bycha? Já si každoročně říkám, že si zamluvím pobyt na horách už v září, abych měla jistotu, že ten týden, na který se celý rok neuvěřitelně těším, strávím s rodinou přesně tam, kde chci. No, a každoročně to dopadá tak, že začátkem listopadu horečnatě obíhám cestovky v blízkém a dalekém okolí a paběrkuju. Protože všechny chalupy a penziony v těsné blízkosti vleku a s nějakou rozumnou adresou a cenou jsou dávno vyprodané a mně zase nezbude, než odebrat se s rodinou někam, kde budeme denně vláčet lyže kilometr po silnici k nejbližší sjezdovce a večer se budeme převalovat na proleželé válendě bývalé podnikové chaty s oloupanou fasádou…
Letos jsem si řekla: Dost! Budu moderní a najdu si svůj pobyt snů na internetu. Vyhradila jsem si jeden večer, usedla ke svému počítači a vyťukala první z vyhledávačů. V rubrice Cestování jsem si našla ubytovací kapacity a hledala. Podle názvu střediska, podle názvu hor, podle názvu horské boudy, podle všeho možného. Zjistila jsem, že to nebude taková sranda. Když mi po zadání místních názvů „Pec pod Sněžkou“ nebo „Špindlerův Mlýn“ vyhledávač nabídl www stránky soukromého pekařství bratří Holečků a adresu pána, který vyrábí komíny, krby a pece na zakázku, došlo mi, že tahle noc bude dlouhá. Byla, ale já byla neoblomná. Poté, co „Husova bouda“ vyprovokovala můj počítač k nabídce religiózních stránek a název chaty „Eliška“ mi předestřel k úvaze návštěvu erotického salonu pro milovníky skutečně skvělého sexu, jsem se skoro vzdala. Nakonec jsem ale přece jen byla úspěšná a nahlédla pomocí internetu do útulných hostinských pokojů i dřevem vykládaných barů několika chat, penzionů a hotelů, které mne zaujaly. Pročetla jsem si ceníky, v některých případech i zajímavé povídání o historii místa a možnostech výletů, lyžování a zábavy. Asi pětice z nich mne oslovila natolik, že jsem si klikla na KONTAKT a napsala mail, že bych tehdy a tehdy ráda přijela i s rodinou. Ozvaly se tři, z nich dva penziony už měly v uvedeném termínu plno, ale děkovaly za zájem. Jeden (mimochodem ten, po kterém jsem prahla nejvíc) odpověděl, že místo má. Domluvit se na detailech a „plácnout si“ bylo už jen otázkou jednoho telefonátu. Takže na hory začátkem nového tisíciletí jedu. Třeba se potkáme v Peci pod Sněžkou. Díky, internete!
Chystáte se tuhle zimu taky lyžovat v našich horách? Možná vás zaujme několik zajímavých adres, kde si můžete prohlédnout sjezdovky (někde i pomocí webcam), dovědět se něco o ubytování, půjčovnách a servisech lyží, kulturních akcích a podobně:
Krkonoše
Beskydy
Harrachov
Špindlerův Mlýn
Říčky