Takový pešek, tedy podlouhlý pytlíček čímsi naplněný, aby byl trochu těžší, se hodí nejen jako zábavná kratochvíle pro dětské tábory, ale především jako vynikající psí hračka. I když nepředpokládám, že by někdo z vás nevěděl, jak takový pešek vypadá, přece se ho pokusím slovně vypodobnit.
V podstatě se jedná o podlouhlý hranolek bez hran, takový váleček, jehož slupku tvoří silnější látka, např. výborná je jutová či lněná tkanina, ale může být taktéž z kůže, koženky či jiného nesnadno prokousatelného a roztrhatelného materiálu. Na jednom, popřípadě obou koncích přišijeme pevnými stehy látkové poutko či silnější provázek. To aby se nám pešek lépe nosil, házel, roztáčel nad hlavou, abychom ho měli za co chytit při přetahování. Takové poutko nám slouží i prakticky při zavěšení hračky. Uvnitř válečku se skrývá výplň z materiálů podle následného používání peška, např. zbytky látky, gumové kroužky (pro štěněčí prořezávání trvalého chrupu), písek apod. Váhu, délku, objem, prostě parametry přizpůsobujeme velikosti a věku psa, zrovna tak jako účelu použití.
Na rozdíl od různých klacků, šišek, kamínků, které leckdy mohou být pro psa nebezpečné, např. třískou, ostrou hranou, přílišnou tvrdostí, se tato pomůcka dá i poměrně snadno udržovat v čistotě. Psi si dokáží hrát po celý svůj život až do pozdního věku, a tak oblíbený "dětský" pešek se stane i pro ně vhodnou a bezpečnou radůstkou.