Nedávno jsme dostali do redakce dotaz od čtenářky, která se ptá, proč se najednou začal její kastrovaný kocour počurávat na koberec a jak ho to odnaučit. A také jak odstranit zápach ze znečistěného koberce. Protože to může být poměrně rozšířený problém, uveřejňujeme dnes odpověď naší „kočkoložky“ Nataši Velenské, aby si ji mohli přečíst všichni:
Příčin může být mnoho. Nejprve bych jistě nechala prohlédnout kocoura veterinářem, zda byla kastrace opravdu dobře provedena (setkala jsem se již s případem nedůsledně provedeného zákroku). Kocour může mít rovněž jiné zdravotní problémy, jako je například pálení při močení, které pak mohou být příčinou jeho chování. Zvíře si spojuje bolest s kočičím záchodem, nikoli se samotným aktem močení, to by mohlo vysvětlovat, že zatímco močí na koberec, kálí na určené místo.
Pokud veterinář vyloučí jakékoli zdravotní potíže, musíme se zamyslet nad tím, co se změnilo v domácnosti, na co kocour svým chováním reaguje. Může se jednat o zdánlivou maličkost. O jakýkoli nový pach v domácnosti – změna parfému majitelky, jiný prášek na praní, nová rostlina v domácnosti… cokoli. Stejně tak může kocour reagovat na návštěvu nového, jemu nesympatického člověka v bytě či na návštěvu psa, kterého nezná. Jeho chování je pak jakousi formou nesouhlasu a pomstou majitelce za učiněná příkoří.
Další příčinou může být pocit zrady a ohrožení, který kocour na svém záchodě zažil při močení. Mohl ho tam někdo vyděsit nebo napadnout (třeba o něj někdo jen zakopl) a kocour má močení na misce spojeno a ohrožením. Majitelka by se měla zamyslet i nad tím, zda nevyměnila substrát používaný do kočičího záchodu, jiný pach materiálu by mohl kocourka také odradit.
I když se jedná o kastrovaného kocoura, který by neměl dělat pachové značky, je možné, že pokud majitelka ihned po „označkování“ jeho značku zlikvidovala, kocour musí místo přeznačkovat.
Příčin může být skutečně nekonečné množství. Pokud přijdete na to, co změnu v jeho chování způsobilo, vraťte věci do původního stavu a ozbrojte se nekonečnou trpělivostí a pevnými nervy. S kočkou to bohužel není jako se psem, kterému můžete naplácat novinami, posypat inkriminované místo pepřem a máte pokoj. Kočka je mnohem složitější osobnost, takže odnaučování zlozvyků jde jen zvolna.
A nakonec: Co s kobercem? Pokud se nejedná o velmi drahý nebo vzácný koberec, doporučuji jednoznačně vyhodit. Ze svých zkušeností vím, že i když koberec důkladně vyčistíte a vyperete i vydesinfikujete, stejně se zápachu zcela nezbavíte. Pokud byste koberec z jakéhokoli důvodu nechtěli nebo nemohli vyhodit, je možné nechat jej celý chemicky vyčistit, to by možná mohlo zápach zcela odstranit. Nevím, já jsem to vždycky řešila radikálně vyhozením koberce…
Reklama