I když teď spíš všichni myslíme na lyžování, může být docela zajímavé zasnít se při představě modrého nekonečného moře a napjatých plachet. Přečtěte si vyprávění Gábiny:
Žijete v přesvědčení, že strávit dovolenou na jachtě je výsadou milionářů? Vyvedu vás tedy z omylu – není. Pokud patříte mezi jedince, kteří tráví rádi dovolenou aktivně, a lákají vás bílé napnuté plachty, stačí jen sbalit tričko, kraťasy a vyrazit…
Možnosti jsou dvě: buďto si koupíte týden (a více) na lodi i s kapitánem – je to jako když si zamluvíte dovolenou, kde se o vás stará průvodce, až na to, že program si určíte vy (samozřejmě je nutné ho s kapitánem konzultovat, protože on je ta zodpovědná osoba, která ví, kde bezpečně zakotvit atd.) nebo znáte někoho, kdo vlastní kapitánský průkaz (pokud má i nějaké zkušenosti, není to od věciJ). V tom případě už stačí jen pronajmout loď a vyrazit.
Pokud toužíte po vzdálené exotice, nabízí se např. Karibik nebo Řecko, pokud je to nad vaše možnosti, radím vám dobře: vyrazte do nedalekého Chorvatska. Jeho pobřeží patří k nejkrásnějším v Evropě a pokud jej poznáte z paluby lodi, určitě si jej zamilujete. Mezi ostrovy patří několik národních parků, jako Kornaty nebo ostrov Mljet. Všude vás čeká nádherně čistá voda, při troše štěstí není výjimkou potkat delfíny.
Až budete vybírat vhodný měsíc pro svou dovolenou, mějte na paměti, že pro ty, kdo se chtějí koupat a užívat si sluníčka, a z lodi hlavně skákat šipky, je vhodná doba od poloviny června do poloviny či konce srpna. Pokud jste rozhodnuti stát se alespoň na chvíli námořníky, potřebujete k tomu vítr, a ten je nejpříznivější buďto v květnu a červnu, nebo na podzim, v září a říjnu. Musíte ovšem počítat i s chladnějším počasím. Nicméně to vám určitě vynahradí zážitek z napnutých plachet a jízdy bez motoru, jen díky přírodnímu živlu. Pokud se vám „poštěstí“ prožít nějakou bouři, věřte, že zážitek se vyrovná těm z adrenalinových sportů, nicméně do silnějšího větru si troufejte opravdu jen se zkušeným kapitánem.

Gábina Baková