Obyvateli bytu nenáviděná a koťaty velmi vyhledávaná zábava je šplhání po záclonách a závěsech. Můžete v tom sice zvířeti zabránit i tak, že budete používat jen malé a vysoko umístěné záclonky nebo záclony svážete do uzlu a vytáhnete či se jich přímo zbavíte. Ovšem jediným řešením, pokud si chcete záclony ponechat, je výcvik kotěte.
Kočky milují vyvýšená místa, ze kterých se mohou v klidu rozhlížet po případné kořisti, kde mohou nerušeně odpočívat a podřimovat a kde se cítí v bezpečí před dravci a jiným nebezpečím. Jistě jste si všimli, že se kočka v nebezpečných situacích snaží spasit vyšplháním do výšky, venku například na strom. Zařiďte tedy doma pro vašeho chlupatého miláčka jakousi "opičí dráhu". Můžete mu přímo pořídit šplhací sloupek, který může sloužit i jako škrábací tyč, a který se větví na různá odpočívadla v různých výškách. Stejně tak poslouží i obyčejné štafle, mezi jejichž jednotlivé schody můžete napevno přitlouci poličky, takže vlastně vytvoříte umělý strom.
Vždy, když uvidíte kotě lézt po záclonách, sundejte ho, vyhubujte mu a zaneste je k jeho "stromu". Můžete po něm hodit i časopis, ovšem tak, aby jej bolestivě nezasáhl, ale jen vylekal či zatleskáním nebo zachřestěním vytvořit nepříjemný hluk, neboť kočky jsou vyznavačky ticha a klidu. Pro jistotu postavte nahoru na garnýž plechovky či krabičky naplněné kuličkami, hrachem nebo jiným materiálem, které spadnou s chřestivým zvukem dolů, když kotě skočí na záclony. Můžete plechovky také zavěsit, aby se při doteku rozchrastily. Tak si zajistíte "potrestání" nevhodného chování i ve vaší nepřítomnosti.
Preventivně před donesením koťátka domů mu připravte dostatek šplhacích dovolených příležitostí a veškerým nepovoleným hrátkám se záclonami hned v počátku zamezte.
Reklama