Rodnou zemí tohoto sportovního odvětví je Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport - není divu, Finové jsou na hole odmalička zvyklí z lyžování a běžkování. Dnes se podle oficiálních údajů Nordic Walkingu věnuje celá pětina obyvatel Finska! Nordic Walking se záhy rozšířil do celé Evropy, kde jeho popularita nadále stoupá, a jak už asi tušíte, pronikl už i do českých luhů a hájů.

V čem je ten „vtip“?
Provozujete-li Nordic Walking, vybíráte si trasu pochodu terénem tak, jak jste zvyklí z běžné chůze. Zabalíte batoh, obujete pohorky a vyrazíte na túru. Jedinou neobvyklou věcí jsou hůlky (v zásadě podobné běžkařským holím), které máte v rukou a „odpichujete“ se jimi podobně jako na běžkách.

A k čemu jsou ty hůlky dobré?
Výhodou použití hůlek při chůzi je v prvé řadě to, že rozkládají váhu vašeho těla, a tak ulevují vašim kloubům (zejména kolenům a kyčlím) a chodidlům. Nordic Walking je tak přístupný i lidem, kteří se ze zdravotních důvodů (potíže s klouby, nadváha) chůzi vyhýbají.  Další dobrou službu vašemu tělu dělá to, že při máchání hůlkami účinně rozpohybujete i horní polovinu vašeho těla, která jinak bývá při chůzi strnulá. Jistě si pamatujete, jak vás po delších túrách bolí ramena a šíje, někdy i záda.

Protože pohybujete i částmi těla, které při běžné chůzi nezapojíte, vzrůstá spotřeba energie – spalujete asi o 20% kalorií více, než při chůzi bez hůlek (pokud se do toho „opřete“, může se toto číslo ještě zvýšit, až na 46% oproti chůzi bez hůlek). Při běžné chůzi spálíte asi 280 kalorií za hodinu, pokud přidáte hůlky, vyhoupnete se snadno na 400 kcal/hod. 

Tyto „nadstandardně  zapojené“ svaly se navíc protahují a posilují, což se při chůzi bez hůlek nestane. 

Tím, jak pohybujete horní polovinou těla, výborně protahujete páteř; vzhledem k dnešnímu životnímu stylu, kdy většina z nás (například i autorka tohoto článku) tráví dny v sedavém zaměstnání a hrbí se u monitoru, to vaše páteř velice ocení.
(A pokud se Nordic Walkingu věnujete v zimě či na kluzkém povrchu, hůlky vám zlepší stabilitu - pomohou neuklouznout.)

Je Nordic Walking opravdu pro každého?
V zásadě ano. Jeho obtížnost si totiž sami regulujete svou kondicí – prostě se vám nestane, že byste ušli víc, než dokážete ujít. Nordic Walking není úplně nový druh pohybu, spíš využívá něco, na co je vaše tělo zvyklé, ale odstraňuje nedostatky běžné chůze a vnáší do vašeho pohybu dynamiku.
Věnovat se mu můžou mladí i staří, vrcholoví sportovci i „zápecníci“. Tím, že rozkládá hmotnost vašeho těla i na hůlky, navíc ulevuje kloubům, což zpřístupňuje chůzi i lidem, kteří s ní mají obvykle problémy, ať už kvůli nadváze či kvůli problémům s klouby.

Vzhledem k tomu, že se Nordic Walking vyvinul z běhů na lyžích, mohou si ty drsnější z nás, když prodlouží kroky a do holí se „opřou“, opravdu hodně „zamakat“.

Jaké je na Nordic Walking potřeba vybavení?
Když nepočítám výbavu na chůzi po různých terénech (pohorky, tenisky, vhodné oblečení), potřebujete jen speciální hole. Na českém trhu je jich bohatý výběr, který pokrývá celou škálu od jednodušších a levnějších holí, určených pro začátečníky, až po velmi kvalitní a propracované kusy, které jsou určeny pro výkonnostní sportovce.
Důležitá je správná délka holí, kterou zjistíte tak, že vaši výšku vynásobíte číslem 0,68.
Všeobecně se začátečníkům doporučují hole kratší, pokročilým delší.

Nordic Walking v Česku
Česká asociace Nordic Walking (ČANW) byla založena v říjnu 2003 a za cíl si stanovila rozšířit Nordic Walking mezi širokou veřejnost, seznámit s tímto novým druhem sportu již aktivní sportovce a vytvořením Nordic Walking center umožnit široké veřejnosti zdravý pohyb v přírodě 365 dní v roce.
V srpnu 2004 se stala členskou asociací mezinárodní asociace INWA (International Asociation of Nordic Walking).
Jejich internetové stránky najdete na adrese www.czech-nordicWalking.com; pokud vás zajímá něco, co na jejich stránkách nenajdete, vaši zvědavost ukojí na e-mailu info@czech-nordicWalking.com

Archivní článek

Reklama