Psi kromě toho, že v přírodě aktivně loví, rovněž nepohrdnou i nějakými zbytky, zdechlinami či jinou odloženou potravou. Nikdy by si však nedovolili sebrat potravu vůdci smečky. Pokud tedy váš pes krade potraviny ze stolu, zřejmě vás nepovažuje za dostatečně silného vůdce a sám by se do této role rád pasoval.
Pro začátek ho nenechávejte samotného v kuchyni, když je tam nějaké jídlo nebo nesklizené nádobí po obědě, večeři či svačině. Pak na něj připravte past. Schválně nechte nedovřené dveře do kuchyně a na okraj stolu položte nějakou potravinu, nejlépe oblíbený pamlsek. Když se pes pokusí pamlsek sebrat, překvapte jej, s hlukem vtrhněte do kuchyně a obořte se na něj. Klidně ho chytněte za zátylek a zatřeste s ním, přitom neustále opakujte: fuj, nesmíš, styď se, ne, nekraď, nedělej to. Potom jej se slovy jdi pryč a naštvaným výrazem v obličeji propusťte.
Jestliže se pes po takovémto výstupu stydí, je jasné, že si uvědomuje provinění. V tom případě ho po chvíli můžete pochválit a pohladit, i když je i pak třeba mírného varování v hlase.
Past musíte několikrát denně opakovat až do naučení. Pro obzvlášť nenapravitelné tvrdohlavce smíchejte zbytky pro léčku s pepřem a nějakým silným a pálivým polévkovým kořením. Nezapomeňte, že psa musíte potrestat vždy ještě předtím, než potravu uloupí, tedy již za úmysl. Pozdější trest se míjí účinkem, pes si v hlavě nesrovná, za co je vlastně trestán a čím vás tak naštval.
Preventivně byste stejně neměli psa nechávat v kuchyni samotného, je-li to možné a v žádném případě byste jej nikdy neměli krmit z vámi připravovaného jídla. Krmení by měl dostávat pouze do své misky.
Leckdy pomůže i krmit psa dvakrát denně, nebude pak mezi jednotlivými jídly tak hladový. Nezapomínejte také na správnou výživu psa, neboť se někdy stává, že pes ve zbytcích intuitivně hledá látky a živiny, které mu v potravě chybí.
Reklama